Nokia Lumia 630 - lõpuks ometi võib Windows Phone´iga töötada kahel kohal | AM.ee

Nokia Lumia 630 - lõpuks ometi võib Windows Phone´iga töötada kahel kohal

Kahe SIM-kaardiga telefonid on populaarsed Indias, Aafrikas, aga ka Ida-Euroopas. Oli aeg, kui selliseid ei olnud saada Androidiga ja tuli leida mõni haruldasem (Hiina) tootja, mis pakkus kahe SIM-iga varianti. Siiamaani tuli Windows Phone´iga telefonide omanikel aga oodata, millal saabub esimene selline mudel.

Juuni alguses hakkasidki uudisvoogudesse tulema esimesed teated: Microsoft tõi Indias müügile kahe SIM-iga Windowsi-telefoni ning sedasama kirjutas ka Nigerian Tribune: õnnehetk on saabunud, igati moodne ja kiire Windows Phone 8.1 on saadaval üliodavas Nokia telefonis kahe SIM-iga.

Ning nüüd ka Eestis. Samuti 2. juunil ütles pressiteade, et neljatuumaline, ülikiire ja stiilse välimusega nutitelefon on meil poodides saadaval.

Välimuselt on see telefon muus osas neutraalne, kui välja jätta erksad ja silmaturkavad värvilised kopruse tagakaaned. Muidugi võib valida ka neutraalse musta ja natuke vähem neutraalse valge, kuid valikus on veel neoonkollane (see, mis oli testis), oranž ning neoonroheline. Korpuse tagakaas on matt ja tavalise plastmassise välimusega, lahtisaamiseks soovitab instruktsioon seda ohtlikult painutada ja tundub, et sedamoodi tagakaane kinnitus võiks isegi loksuma jääda. Kuid üllataval kombel ei tee kaas seda mitte, vaid jääb üsna kindlalt peale kinnisurumist pidama.

Kaane all on microSIM-kaartide pesad tihedalt üksteise peal ja vahetamiseks tuleb aku eemaldada. Windows Phone´ile hiljem lisandunud võimalusena on ka sellel üliodaval nutitelefonil MicroSD kaardiga võimalik mälumahtu lisada. Sisseehitatud 8 GB mahtu (tegelikult natuke vähem) võib väheks jääda küll ühele multimeediasõbrale.

Kui Windows Phone 8 oli juba enne kiire, siis neljatuumalise protsessoriga pole kiirusele küll näiliselt midagi ette heita. Vaid 512 MB mälu võib tulevikus kitsaks jääda.

Avaekraanil on kohe ka kahe SIM kaardi ikoonid. Kahe SIM kaardi SMS-ide ikoonid on ka eraldi. Ja kui kontaktide nimekirja minna, siis saab kontaktile vajutades valida, milliselt SIM-kaardilt talle kõne võtta. Et asi selge oleks, võib SIM-kaartidele nimed panna. Näiteks "Töö" ja "Kodu" vms. SIM-e saab sisse-välja lülitada ning määrata ära, milline SIM tegeleb andmesidega. SIM-idele saab ka eraldi kontakte salvestada, määrates ära, mis SIM-ile salvestatav kontakt läheb. Pilveteenuses olevad kontaktid (näiteks Google´is) on ühised, kuid enne helistamist saab valida, milliselt SIM-ilt kõne välja läheb. Kahe SIM-kaardi vahel saab veel ka kõnesid suunata ja neid ootele panna.

Alla 160-eurose telefoni kohta on ekraan täitsa korralik. Nii odavad Androidid kipuvad teinekord olema tunduvalt "karvasema" pildiga, Lumia 854 x 480 pikslit pole küll miski sensatsioon, aga täiesti selge ja korrektne, ka päikeses hästi nähtav. 5 MP kaamera on keskmine, ei midagi erilist ega ka midagi katastroofilist. Vanakooli kvaliteeti aitab pisut timmida Nokia tarkvaraline nutikas sarivõte, mis teeb erinevate režiimidega hulga pilte ja aitab pärast parima välja valida.

Mõnedes arvustustes peetakse puuduseks eesmese poole kaamera puudumist, seega ei saa teha videokonverentsi nii, et iseennast näitaks. Meelde tulevad vanad iPhone´i ajad, kus see probleem lahendati peegli ees rääkimisega, et tagakaameraga filmida. Paranoilisematele on see aga isegi eeliseks: juhul, kui eksisteerib mingigi võimalus, et keegi telefoni kaamerat jälgib, ei ole tagakaameraga võimalik sinu telefoni põrnitsevat nägu pildistada (see oli muidugi nali). Ja kui tihti telefoniga neid videokonverentse üks tavakasutaja ikka teeb, eriti, kui ostab alla 160-eurose telefoni?

Puudu on aga 1080p video salvestamise võimalus ning video ise on ka keskpärane. Autofookus tekitab videopildis tavapäraseid jõnkse, nagu oli ka mõnedel vanematel Lumiatel. Välku pole - LED-tule puudumine on odava telefoni juures juba suurem puudus, sest nutitelefonide üheks lisafunktsiooniks on saanud (eriti meie pimedas ja mudases kliimas) taskulambina kasutamine.

Nokiaga tuleb aga kaasa üks hea asi, kui nähtavus kehv või kohalikke teid ei tunne - Nokia HERE. Alla 160 euro eest on HERE´iga saadud eluaegne navigaator kogu maailma tasuta (üsna heade) kaartidega. Need kaardid on kõik allalaetavad. Kui veel mõni aeg tagasi oli HERE´is transpordi osa Eesti kohta puudulik, siis nüüd saab üsna täpselt planeerida ka ühistranspordiga liikumisi. Isegi Elroni rongiplaan on HERE´i transpordisüsteemis sees ja rongisõit liidetakse kenasti võimalikesse liikumisviisidesse ühest linnast teise. Linna sees kipub HERE arvestama pigem bussidega, kuigi rongiga oleks ehk isegi kiirem. Aga ega HERE ei pruugi veel teada, et ka linnasisene rongitransport on Tallinna kodanikele tasuta, nagu bussisõitki.

Karbist ei leia kõrvaklappe, millest pole ehk nii suur puudus, aga toiteplokk võiks saada mõne väiksema miinuse selle eest, et selle juhe pole USB-kaablina kasutatav, vaid jäigalt toiteadapteri küljes. USB-kaablit eraldi polegi kaasas. Aga eks tuleb tootjast aru saada - iga pistik ja traadijupp maksab, eriti kui võimalikult odavat telefoni suurele Aafrika ja India turule teha.

Heli tuleb välja väikesest august telefoni tagaküljel ja pole just kõige parema kvaliteediga. Kõnekvaliteet on aga siiski üsna hea ja hääl vali.

1830 mAh aku peab Nokias vastu peaaegu kaks päeva, kui tõsiselt 3G-ga Internetti kasutada. Võib muidugi juhtuda, et teise päeva õhtusse ei vea, kui päeva jooksul on olnud eriti suur videote vaatamise isu või salvestatakse GPS-iga teekonda vms. 

Jõudlustestid:

Antutu - 11771 punkti
Sunspider 1.0.2 - 1482,7 ms

Uues telefonis tegutseb ka uus kõneassistent Cortana. Kuid täies ilus teeb ta seda vaid Ameerika Ühendriikides. Meil annab Cortana oma oskustest aimu siiski kõnest arusaamisel. Ja nii ongi, et isegi aktsendiga ja puterdades ingliskeelseid fraase proovides tunneb Cortana need ära üsna täpselt ja otsib netist etteloetud sõna või lause otsingutulemusi. Keerulisemasse vestlusse Cortana aga nendega ei asu, kes on telefoni seadistanud Eestis olevaks.

Lõpuks ka üks telefoni laste-test: mõned mängud sisse ja kuidas siis aparaat vastu peab? Kõik on ilus, lapsed kiiruse ja tundlikkuse üle ei kurda kuni ühe hetkeni, kui ekraan läks selliseks:

Mida lapsed telefonis tegid, pole aimugi, aga nende väitel "üks mäng tegi nii".

Mängudest ja äppidest veel rääkides - kui oled olnud kauaaegne Androidi või iPhone´i kasutaja, siis Windows Phone´i rakendustemaailm võib esialgu kindlasti pettumuse valmistada. Paljud asjad on tasulised ja paljusid tuleb teise nime alt otsida (või on tegemist tuntud rakenduste nuditud versioonidega). Kuid enam pole olukord väga hull võrreldes aastatetagusega. Aina rohkem on ka häid Windows Phone´i rakendusi, millest mõned on isegi paremad kui Androidis. Aga siiski vaid mõned.

Tavalise, lihtsa kahe SIM-iga telefonina kasutamiseks on aga Nokia Lumia 630 hea küll. Lastele sobib ka - mängud jooksevad, vanemad saavad hallata ja lihtne on kasutada. Alla 160-eurose telefoni kohta on nutikust ja kiirust (ning ka välimust) küllalt.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Nokia Lumia 630

Hind: 159 eurot (Elion)
Protsessor: Snapdragon 400, neljatuumaline, 1,2 GHz
Mälu: 512 MB RAM-i, 8 GB välkmälu, kuni 128 GB microSD kaartide pesa, tasuta pilvesalvestusmahtu kuni 7 GB
Operatsioonisüsteem: Windows Phone 8.1
Kaamera: 5 MP
Ekraan: 4,5-tolline, FWVGA (854 x 480 pikslit), Gorilla Glass 3
Kõneaeg (3G): 13 tundi
SIM-kaardid: dual_SIm, mõlemad microSIM-id
Ühendused: USB 2.0, Bluetooth 4.0, WiFi b/g/n, HSPA kuni 21,1 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, GPS, Glonass, BeiDou
Aku: 1830 mAh

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.