Huawei on end viimaste aastatega võidelnud ka Euroopas tipptegijate sekka (Hiinast ärme räägigi), uue lipulaevaga P9 aga tahetakse olla täiesti teerajaja. Sellel uuel telefonil on üsna mitu asja, millega võib öelda, et need on maailmas esimesed või kõige esimeste seas.
Huawei P9 esitlusel Tallinnas demonstreeriti põhjalikult uue (pildistamis-)telefoni omapärast kaameralahendust. Nimelt on telefoni tagaküljel kaks silma – tegemist on kahe kaameraga, millest üks jälgib vaid heledust-tumedust ja teine teeb värvipildi (RGB sensoriga, kus on vastavad filtrid peal). Edasi järgneb juba tarkvara töö, et mõlema sensori pilt üheks eriti kirkaks ja selgeks fotoks kokku panna, kus heledad alad pole põlenud ja tumedad liiga pimedad. Huawei lipulaeva P9 kaamerad on valminud koostöös kaameratootjaga Leica.
Mõlemad pildidtegijad tagaküljel on 12-megapikslised, kuid kahepeale saavad nad piltide kontrastsust suurendada kuni 50 protsenti ja kolmekordistada valguse hulka, mille ühe kaadriga kaamera sensori(te)le saab. Kuna mustvalge sensor ei sisalda RGB valgusfiltreid, tuleb sensorile valgust rohkem.
Hybrid Focus tehnoloogiaga saab fotosid teha kiiresti, täpselt ning teravalt. Fokuseerimine toimub automaatselt ja see põhineb kolmel metoodikal: laseril, sügavuse kalkuleerimisel ning kontrastsusel. Valida on ka kolme filmirežiimi vahel: standardne, eredad värvid või tuhmistatud värvid. Suure avaga saab P9-ga eksperimenteerida ka hämaras.
Profikaamera elemendid
Kaamerast võib veel palju rääkida, sest kahe kaameraga telefonil ongi pildistamisest poole rohkem rääkida. Lisaks kahele sensorile on ka tarkvara täiustatud. Näiteks saab valida kõikvõimalikke professionaalseid seadistusi pildistamisel, nagu oleks tegemist peegelkaameraga. Kuna optika on nutitelefonidel miniatuurne ja nadim, kui suurtel kaameratel, aidatakse tarkvaraga kaasa ka teravussügavuse reguleerimisel: võimas bokeh-efekt tuleb pilditöötlusega ja enamuses olukordades annab see vägagi profi tulemuse. Paraku on ka olukordi, kus tarkvara ära petetakse tegeliku elu poolt. Näiteks pildistades kahe toolipulga vahelt paistvat eemal asuvat lillepuhmast jäeti pulkade vahelt paistev lill teravaks, aga kahelt poolt pulki välja paistvad sama lille osad ähmastati, justkui asuksid nad sellisel kaugusel, mis on fookusest väljas.
Kaamera salvestab ka RAW-kujutisi ehk töötlemata ja pakkimata pildikaadreid, mis võtavad mälukaardil rohkem ruumi, kuid säilitavad materjali, mida hiljem fototöötluses töödelda. See tähendab, et ka mobiiliklõpsudest suudab osav Photoshopi-tehnik välja võluda plakatlikku sära.
8-megapiksline ees olev kaamera aitab teha sama hea kvaliteediga selfie´sid, mis on mõnel kaameral põhikaamera tase, mitte tavaliselt nõrgema kaameraga esiküljel.
Siin on mõned näidispildid. Kliki pildil, näeb originaali.
Muude traditsiooniliste pildirežiimide vahelt leiab ka „valgusmaalimise“, mida oskavad mõned teha ka oma tavalise kaameraga, ehkki sätitamist ja seadetega mängimist on rohkem. Huawei „valgusmaalimine“ on lõbusam: keegi seisab taskulambi või mobiili LED-tulega kaamera ette, joonistab midagi käega õhku ja Huawei kaamera paneb selle ühte kaadrisse huvitavaks kujundiks. Seega sobib P9 ka seltskonnamängudesse uue värskuse toomiseks.
„Ilusad“ portreed seadetes tähendavad seda, et silmi suurendatakse ja nahatooni ühtlustatakse „barbielikumaks“. Seda funktsiooni on varemgi kasutatud ja see on jällegi pigem seltskonnamängude teema, sest tulemus on mõnikord natuke kentsakas.
Kogu selle kaamerailu üheks oluliseks puudujäägiks on aga eraldi kaameranupu puudumine, mille on ära jätnud ka paljud teised tootjad. Kui juba nii palju seadistamis- ja profivõimalusi, oleks võinud selle kahe vajutusasendiga lisanupu ka teha. Aga lihtsalt nupuna saab kasutada muidugi helivaljuse-nuppe.
Ühte nägu
Nagu öeldi hiljuti Tallinnas toimunud Sony uute Xperiate esitlusel, on kõik uued kaamerad üsna ühte nägu, määrab vaid (tarkvaraline) sisu.
Tõesti, Huawei on üsna ühte nägu Sonyga, iPhone´iga, natuke ka HTC, LG ja teiste uute telefnidega, kuid erinevusi on ka, eriti just sisus. Tarkvara on Huawei üle disaininud ja see ongi põhiline erinevus, sellest tuleb juttu allpool.
5,2-tolline 1080P ekraan tundub toas väga selge ja ere, 2,5D ehk kumerate servadega klaas aitab sõrmel mõnusamalt libiseda ja vähendab kandilisi servasid mobiilil. 64-bitine Kirin 995 2,5 GHz protsessoriga ja 3000 mAh akuga. Telefonil on olemas veel ka microSD kaardipesa, mis sobib ka kahe SIM-kaardi kasutamiseks, kui samasse pessa panna teine nano-SIM.
P9 nutitelefoni biomeetriline sõrmejäljelugeja asub tagaküljel ja lubab mobiili avada ka toitenuppu puudutamata, mis on hea ja mugav. Sõrmejälje sai sisse lugeda ilma probleemideta ja registreeritud sõrmega see töötab ka ilusti. Registreerida saab nii oma vasaku kui parema käe sõrmejäljed, seega on võimalik telefon lukust lahti teha ükskõik kumma käega mobiili haarates ja tagaküljel olevat lugerit sõrmega hellalt silitades.
Metallist korpusega on üks suur mure telefonidel – levi kipub kehvem olema. Selleks tegid tootjad kavala lükke ja freesisid metallkorpusse pilud, mille täitsid signaali läbi laskva plastiga. Huawei kasutab P9 sees lisaks sellele nn Signal+ 2.0 tehnoloogiat, mis parandab levi ja tagab parema ühenduse ükskõik kust kohast telefoni kinni hoides.
Levi osas midagi väga kiita polnud Huawei P9 telefoniga, aga samas polnud ka märgata suurt levi kehvenemist võrreldes teiste mitte nii metalsete telefonidega, kui hoolega peopessa mobiil haarata.
VIP garantii
Huawei P9 seadmetele kehtib uutmoodi tootjapoolne VIP-teenuse garantii: kolmeaastane garantii on aasta võrra pikem kui see, mida ettevõte oma teistele seadmetele pakub. Lisaks on kolme kuu jooksul vajadusel võimalik tasuta välja vahetada seadme ekraan, samuti kehtib kolmekuuline garantii juhtudel, kui riistvaraliste probleemide esinemisel on seade vaja uue vastu välja vahetada.
Jõudlustest on tippude tipust
Telefoni sõrmejäljelugeja on kiire, kaamera teeb üsna hetkega klõpsud ja ka menüüd ja äppid lippavad kenasti. Jõudlustest asetas P9 meie kõigi aegade Androiditelefonide edetabelis auhinnalisele kolmandale kohale, jäädes maha vaid kahest Samsung Galaxy S6 mudelist. 3000 mAh aku on ka üllatavalt mahukas nii õhukese (7 mm) telefoni kohta ning kestab kaks ja pool päeva kindlasti, väga kokkuhoidlikult võib-olla peaaegu terve töönädala.
Jõudlustestid:
- Quadrant - 34761 p
- Geekbench 3 – 6172 p
- Vellamo Multicore – 3412 p
Muud lisad
USB Type-C on uut tüüpi USB-pesa, kuhu saab pistiku pista mõlemat pidi. Uus ülikiire andmeside ja ülikiire laadimisega liides on paljudele meeltmööda, aga mõnedele ka mitte. Nimelt tuleb oma micro-USB kaablite kollektsiooni juurde lisada ka mõned USB Type-C kaablid ja üht ka neid kaasas kanda, sest veel on vähe ootamatutes kohtades selliseid uut tüüpi laadijaid, kui peaks tekkima olukord kelleltki laenata väljas olles.
Kasutajaliides EMUI – keerulisem kui puhas Android
Huaweil on kombeks lisada Androidile uus „nahk“ ehk oma kasutajalidies. EMUI Huawei poolt kohandatud versioon tähendab seda, et Androidi uuendused saabuvad hilinemisega, sest tootja peab enne oma kasutajaliidese uuele Androidile üle kolima.
Samas on P9-l peal uusim Andrid 6.0 Marshmallow, seega vähemalt mõneks ajaks pole probleemi uuendusi oodates.
LISALUGU: GPS-i testimine
Päev hiljem peale selle loo ilmumist sai proovitud ka GPS-i. Võrdluseks GPS-i täpsusega hiilgav meie aastase testi telefon Microsoft Lumia 640 XL.
Microsoft Lumia träkitud teekond esimesel, P9 teekond teisel pildil:
tehnika-Veerenni ristmikul tuli vahepeal sukelduda tunnelisse. nagu näha, on Lumia siiski natuke ümarama träkiga, kuid täpsus pole eriti eristatav. Kohati on P9 täpsem, kohati Lumia. ja mõlemad hoiavad üsna kindlalt koordinaate tegelikus asukohas.
Veel üks katse, enne Lumia, siis P9 ja lõpus jälle tunnel:
Kokkuvõtteks on Huawei uus kaamera P9 hea ja stiilne telefon, kuid mitte väga silmatorkav ja uuendusi aeglustava oma kasutajaliidesega. Igal juhul tasub see osta neil, kelle jaoks on tähtis ka mobiiliga saada parimad pildid. Mobiilikaamera kasutajaliides on natuke keerulisevõitu, aga küll telefoniomanik selle kiirelt kätte harjutab, kui kahe tagakaameraga telefon soetatud. Must-valge pildi jaoks tasub ka just P9 muretseda, sest eraldi mustvalge sensor teeb väga ilusaid mustvalgeid pilte.
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Huawei P9
Hind: al 539 eurot (saadaval Telia, Elisa, Tele2 ja Euronicsi poodidest)
5,2“ FHD ekraan, 2.5D, 1080p (1920 x 1080 pikslit), 16,7 mln värvi |
|
Protsessor: |
HUAWEI Kirin 955 (64-bit), Octa-core (4 x 2,5 GHz A72+ 4 x 1,8 GHz A53): |
Android 6.0 |
|
4 GB RAM + 64 GB ROM |
|
4G TDD LTE, 4G FDD LTE, 3G TD-SCDMA, 3G UMTS, 2G GSM; 850/900/1800/1900MHz |
|
GPS/A-GPS/Glonass/BDS |
|
WiFi 2.4G/5G,a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, USB Type-C |
|
Sõrmejäljelugeja, G-andur, güroskoopandur, kompass, ruumivalguse andur, lähedusandur, ruumiandur |
|
Tagakaamera: 12 MP*2, F2.2 (Leica), BSI CMOS, kahetonaalne välklamp; esikaamera: 8 MP, F2.4 |
|
Kasutajaliides: |
EMUI 4.1 |
3000 mAh |
|
: |
mudelid EVA-L29/ EVA-L19: Jah; EVA-L09: 1 nr |
: |
mudelid EVA-L29/ EVA-L19: Ei toeta NFC-d; EVA-L09: Toetab NFC |