Nii nagu igal aastal, peavad tehnoloogiahuvilised aastavahetusest kiiremini toibuma ja suuremad fännid valmistuma uue aasta esimestel päevadel kodutolmu jalgadelt pühkimiseks, sest algab CES - maailma suurim tarbijaelektroonikamess Las Vegases.
Seda, mis plaani järgi on tulemas, pole raske ennustada, sest plaan on juba ammu CES-i lehel üleval. Seda aga, mida suuremad tehnoloogiafirmad messil esitlevad, tuleb tavaliselt kõlakate kaudu ennustada, kuigi paljud tunnistavad juba ausalt üles, mida nad plaanivad näidata.
Plaani järgi
Kavas on keynote´id mobiilide tuleviku teemal. Mobiilid on olnud CES-i üks põhiteemasid, millele kulub ka enamus tehnoloogiapressi tähelepanu. Keynote´idel esinevad Inteli juht Brian Krzanich, Audi AG juhatuse esimees Rupert Stadler (sest mis seal salata, isesõitvad autod ja pardameelelahutus on autotööstusse sisse murdmas ja seda kiirelt muutmas), Tarbijaelektroonika Assotsiatsiooni president Gary Shapiro, Sony president Kazuo Hirai, Yahoo! president Marissa Mayer, Cisco juht John Chambers.
Tulevikku ennustavad oma tehnoloogilistelt ränikuulidelt AT&T, Qualcommi, Techcrunch TV ja Ericsson Groupi esindajad.
Indie-esinejad
Üks huvitav koht on Indiegogo tsoon, mis nagu meie Hooandja kogub rahvainsvesteeringuid huvitavatele tehnoloogiaprojektidele. Indiegogo tiiva all on end üles seadnud näiteks
- AIRTAME:HDMI-ga WiFi pulk
- CulCharge: väikseim USB laadimise ja andmekaabel iPhone´ile ning Androidiga telefonidele
- GlassUp: virtuaalprillid
- iLumi: intelligentsed raadio teel juhitavad prinid
- Lightercase AKA Smartcase: 3-ühes mobiilikest, mis sisaldab sigaretisüütajat, taskulampi ja kaitsekesta
- Petzila: koduloomaga ühenduse pidamise lahendus
- Pivothead SMART: nutiprillide modulaarne lahendus
- moj.io: maailma esimene auode äpipood
- SkyBell: videouksekell
- Tango: Windowsiga arvuti, mille saab dokist taskus kaasa võtta, mängumiseks ja kontoritööks
Teada asjad
Suured tehnoloogiahiiud on midagi ka välja öelnud, mida nad CES-il esitlevad. Siin on mõned näited.
LG esitleb CES 2014 messil maailma esimest 105-tollist nõgusat Ultra HD telerit, 4K resolutsiooniga monitori ning maailma esimest kõik-ühes Chromebase lauaarvutit.
Samsung lubab keskenduda messil nutiteleritele, milles on ka Eestis (Elionis) välja töötatud nuti-TV tarkvara. Nii nagu LG, tutvustab ka Samsung nõgusat painduva paneeliga 105-tollist telerit.
Asus esitleb oma uusi klaviatuuriga "transformereid", mis esialgse info järgi on Androidiga, kuid võib tulla ka üllatusi (vt altpoolt).
NVIDIA esitleb oma uut Project Shieldi, Oculus Rift ja Avegant virtuaalprille, Qualcomm 64-bitist mobiiliprotsessorit, Veveo esitleb video-otsingut (videosisu järgi märksõnaotsingut), koostöös Nokiaga esitleb Vuzix virtuaalprille tehniliste tööde tegijaile ja konkurendiks Google Glassile, Google näitab oma autotarkvara edasiarendust, Valve pakub midagi ka PC-de maailmast - nende Steambox meenutab vanu "häid" Atari ja Commodore´i aegu, kui koduarvuti ühendati teleka külge. Terve rida Chromebooke tuleb ka välja erinevatelt tootjatelt, hinnad neil on langenud juba alla paarisajale dollarile.
Autotootjad on ka kohal. Mercedes-Benz toob letile koostöös Pebble´iga nutikella, mis annab infot teel valitsevate tingimuste kohta ja sisaldab Siri-laadset häälega juhitavat kasutajaliidest, aidates ka parklast oma masinat üles leida. BMW näitab oma elektriautot i3. Audi aga oma täisautomaatset isesõitvat mudelit.
Vihjed
Kõlakate ja kuulujuttude järgi on ennustatud CES-il eesriide tagant välja jõudvat järgmisi asju.
Asus andis CES-i eel välja vihjevideo:
Siit on kuidagimoodi võimalik välja lugeda, et tuleb nn dual-boot tahvel, milles on nii Windows 8 kui Androidi platvorm mõlemad. Uus tahvel on tulemas - kõlakad räägivad VivoTab Note 8 väljatulemisest.
LG on lekitanud (või on ise lekkinud) LG G3 kaheksatuumalise telefoni, mis võiks CES-il tulla esimaesitlusele. Hiigelekraaniga 5,5-tolline telefon võib samuti välja tulla. Samuti LG G2 mini, kui minide moe jätkumist uskuda.
Samsung toob üsna tõenäoliselt avalikkuse ette Galaxy Note Pro, ennetades suurte tahvlite buumi, mille ähvardab (samuti kuulujuttude põhjal) alustada Apple. 12,2-tolline tahvel oleks Samsungi suurim. Veel võib ilmavalgust näha Galaxy S5 ehk Samsungi viies Galaxy-põlvkonna lipulaevtelefon, Galaxy Geari randmetelefoni järgmine põlvkond ja "tavaline" 10,5-tolline tahvel. Räägitakse ka Samsungi oma 64-bitise protsessori valmissaamisest CES-i ajaks.
HTC uudiseks saab ilmselt M8 telefon, millel on peal uusim Android ja Sense 6 kasutajaliides ja mis jätkab One-seeria traditsioone. Samas võib selle väljatulek ka takerduda.
Nokia võib välja tulla kahe SIM-iga Lumiaga, nii nagu see võimalus on paljudel odavatel Androididel, aga puudub Windowsiga telefonidel. Elame-näeme. Ka uus kaheksatolline tahvel on tehasest väljumas just CES-i ajaks.
Sony võib esitleda esimesi virtuaalprille, Xperia E2 ja Z1 mini telefone. Ning muidugi on boksis väljas ka mõned uued 4K-resolutsiooniga telekad. Koostöös Hasselbladiga, räägitakse, võib Sony välja tuua ka uue sensori, kus on võimalik iga piksli jaoks eraldi säriaega määrata.
ZTE, see Hiina telefonitootja, tuleb ilmselt ka välja nutikellaga.
Oppo tõenäoliselt ei jõua oma Find 7 nutitelefoni valmis, aga võib selle prototüüpi ikkagi näidata. Sellelt loodetakse 2K eraldusvõimega ekraani ning hiigelakut - tervelt 4000 mAh.
Meizu, jällegi Hiinast (ja AM-i pärimise peale ei plaani nad veel Euroopasse ega Eestisse tulla) pakub CES-il tõenäoliselt uudist USA turule tulekust koos mõne uue telefonimudeliga, näiteks MX4G.
Kia ja Hyundai pakuvad CESil ilmselt Androidil põhinevat meelelahutussüsteemi autodele.