Regio Eesti CD-atlase Pro versioon | AM.ee

Regio Eesti CD-atlase Pro versioon

(Arvutimaailm 3/05)

Arvutimaailmas 7/2004 kirjeldasime Regio Eesti CD-atlase versiooni 3.6, mis on koostatud eelkõige kodukasutaja ning turisti vajadusi silmas pidades. Nüüdseks on valminud ka Pro versioon numbriga 3.7, mille kasutajateks võiksid olla näiteks logistika ja teenindusega tegelevad ettevõtted.

Erinevused

Osalt sarnaneb Pro kasutajaliides tavaversioonile, kuid on väljanägemiselt siiski veidi muutunud. Kaartidest on Eesti teede kaart kuni 1: 150 000 ja kõigi linnade plaanid 1:20 000 täpsusega. Olemas on kõik Eesti ametlikud kohanimed seisuga 1. jaanuar 2004 ning üle 2500 mitteametliku kohanime, sh olulisemate loodusobjektide nimed. Ära on jäetud multimeedia osa ja info vaatamisväärsuste (ajaloolised, kultuurilised, looduslikud jm) ning turismiinfo (hotellid, bensiinijaamad jm) kohta, mis on olemas tavaversioonis.

Kaardile on lisatud väiksemate teede ja kvartalisiseste tänavate kiht. Endiselt on olemas GPS-seadme tugi asukoha määramiseks. GPS teekonda on võimalik salvestada ja hiljem taasesitada animatsioonina või lihtsalt joone või punktidena.

Varasemast on tuttav ka võimalus lühima või kiireima tee automaatseks leidmiseks. Asukoha järgi saab määrata koordinaate ja vastupidi, koordinaatide järgi asukohta. Seejuures on võimalik koordinaatsüsteemidest kasutada nii L-EST97 kui ka geograafilisi koordinaate WGS-84 süsteemis (kolmel erineval kujul) ning neid omavahel teisendada.

Olulisemad muudatused algavad sellest, et otsing on võimalik juba maja (aadressi) täpsusega (versioonil 3.6 aga vaid küla ja tänava otsing). Koostatavad marsruudid võivad sisaldada juba kuni 50 punkti varasema 10 asemel.

Kõige olulisemaks täienduseks võib aga pidada seda, et kasutaja saab kaardile lisada endale vajalikke punkte, neid nimedega varustada ning soovi korral nn teemana lihtsasse CSV-formaadis faili salvestada ja sealt ka taasesitada. CSV-faili saab moodustada ka muude programmidega, teada peavad olema vaid objektide koordinaadid. Oma punkte saab lisada ka teekonda ja vajadusel kaardilt kustutada. Punktide koordinaatsüsteemi saab vahetada ka CSV-failis, selleks tuleb vaid seadetest valida teine koordinaatsüsteem ning teema uuesti salvestada.

Punkti „käsitsi” kaardile lisamisel küsitakse selle nime ja näidatakse klikitud koha koordinaate, mida saab ise muuta. See on kasulik siis, kui hiirega ei saadud objektile täpselt pihta, aga õiged koordinaadid on teada.

Selline kasutaja infokiht teeb CD-atlasest juba tagasihoidliku GIS-programmi koos korraliku aluskaardi ja andmebaasiga.

Huvitavaks lisavõimaluseks on animatsioonikiht. Kui käivitada programm parameetritega -f failiNimi.csv -i nIntervall, siis värskendab atlas failiNimi.csv kihti automaatselt iga nInterval sekundi järel, mis annab võimaluse atlasega jälgida reaalajas muutuvaid andmeid (näiteks autosid). Vajalik on eraldi juurde muretseda teenus, mis uuendaks pidevalt failiNimi.csv failis koordinaate. Animatsioonikiht on kasutajatele ainult vaatamiseks ja seal andmeid muuta ei saa.

Proovime!

Et atlase proovimine huvitavam oleks, siis sai valitud mitte tavaline logistiline ülesanne, vaid katse geopeituse mängumailt. Geopeituse veebist on võimalik alla laadida erinevates formaatides Eesti aarete loendit koos koordinaatidega.

Seekord sai valitud GPX (GPS eXchange Format), millest CSV saamine pole enam kuigi keeruline probleem. Pealegi on fail, mida atlas meeleldi loeb, väga lihtsakoeline - nimi, põhjalaius ja idapikkus (kümnendkraadides). CSV-d atlasesse lugedes praagib see armutult välja vigased kirjed ja näitab selle kohta ka teadet - näiteks ei tunnistata Eestist väljaspool olevaid punkte. Pärast vea kõrvaldamist tuleks fail uuesti sisse lugeda kuni vigu enam ei leita, muidu neid punkte, mis jäävad pärast vigast kirjet, ei kuvata.

Nüüd võime asuda koostama aareteotsimise retke. Oletame, et peame sõitma Tartust Põlvasse ja tahame ühtlasi tee äärde jäävaid aardeid külastada. Punktide lisamine võib toimuda lihtsalt kaardil liikudes ja hiirega punktidel klõpsides.

Punktid lisatakse automaatselt teekonnaaknasse ja joonistatakse välja teekonnajoon. Kui see tundub ebaloogiline, siis võib punktide külastamise järjekorda nende aknas üles-alla nihutamisega sujuvalt muuta. Ühtlasi näidatakse teekonna ja selle viimase lõigu pikkust. Nii on võimalik ratsionaalselt koostada teekonda (muidugi mitte ainult aarete otsimiseks vaid ka mingi kauba kättetoimetamiseks või teenuse osutamiseks).

Võimalusi on veelgi - võime näiteks teha aadresspäringuid ja saadud tulemused teekonda lisada ning vajadusel need kohad punktidena oma andmebaasi salvestada. Läptopis kaarti ning GPS-i koos kasutades saab ka teel olles pidevalt oma teekonda jälgida. Rohkem kui 300 kirjega Eesti aarete faili avamine raskusi ei valmistanud. Katsetatud sai ka punktide baasiga, milles orienteeruvalt 11 000 kirjet ning ka selle avamisega sai atlas edukalt hakkama. Ilmselt pole see kaugeltki piiriks.

Kokkuvõtteks

Regio Eesti CD-atlase PRO versioon on mõeldud pigem firmadele, kes vajavad mahukamaid andmebaase ja lisavõimalusi - näiteks võrgus kasutamise võimalust ja täpseid linnakaarte. See teeb Pro-versioonist arvestatava töövahendi näiteks müügijuhile või Eestisiseste vedude logistikule. Samuti võiks see huvi pakkuda metsameestele ja kinnisvaraga tegelejatele, kes vajavad üle Eesti täpseid kaarte ja mugavat võimalust neid oma infoga täiendada.

Kodukasutajale teeb selle üsna kättesaamatuks hind - ühe kasutaja litsents maksab 9800 EEK. Firmadele muutub hind odavamaks kui ostetakse korraga rohkem litsentse (alates 5. litsentsist on hind 20% odavam ja üle 10 litsentsi ostes juba 50% odavam).

Samal teemal:

  • Artikkel „Regio Eesti CD-atlas 2004” AM 7/05
  • Regio
  • Geopeitus.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.