Ühisrahastuses saadi fotomaailma juurte juurde viiva "augu" raha kokku mõne tunniga

Nõus, et pealkiri on üsna segane, aga kirjeldab siiski seda, millest lugu räägib: ühisrahastusprogrammides Kickstarter ja Indiegogo raha koguma hakanud Thingyfy esitles lihtsat ideed: pinhole objektiivi ehk läätsevaba "auku", mille saab oma kaamerale ette kruvida ja siis fotosid teha nii, nagu tehti päris fotograafia algusaegadel - läbi pisikese ava läbipaistmatus materjalis, nn Camera Obscuraga.

Selle lihtsa idee realiseerimise eest erinevatele kaamerakinnitustele taheti natuke stardiraha - 7880 dollarit Kickstarteris ja paarkümmend tuhat dollarit Indiegogo-s. Kulus mõni tund, kui see raha kokku saadi, aga tähtaeg oli veel mägede taga. Lõppkokkuvõttes annetati idee heaks Kickstarteris 129 315 ja Indiegogo´s 204 305 dollarit. Inimesed tahtsid endale lihtsat, läätsevaba objektiivi, milleks on auk.

Kuna huvi oli ääretult suur ja raha laekus oodatust sadu kordi enam, siis otsustas Thingify oma esialgset lihtsat ideed täiustada. Ühe augu asemel saab nüüd 8 auku, mis on "vahetatavad": 0,1 mm, 0,15 mm, 0,2 mm, 0,25 mm, 0,3 mm, 0,35 mm, 0,5 mm ja 0,8 mm. Ka on olemas mudeleid Canon EOS/EF, Nikon F, Sony A, Sony E, Fuji X, Micro 4/3 (MFT) ja Pentax K objektiivikinnitustele.

Praeguseks on Kanadas Tööstus 4.0 põhimõtete järgi paindlik tootmine käima lükatud ning 45-80 dollari eest saab omale maailma kõige lihtsama objektiivi muretseda.

Pinhole Pro ja Canon.

Tulemuseks on "Hitchcockilikud" stseenid, mida filtrite ja digitöötlusega pole kerge saavutada. Ja pole ka vaja - avadega mängides saab luua algupäraseid võtteid ja filmida isegi videoid. Siin on üks näide pinhole videost Nikon D750 ja Pinhole Pro objektiiviga:

Pinhole Pro-ga tehtud piltide galeriid leiab Pinterestist ja Instagramist.

Meeldetuletuseks: Pinhole fotograafia on fotograafia päris algusaegadest pärit tehnoloogia, kus "läätsena" toimib väike auk, mida läbiv valgus tekitab tagurpidi pööratud kujutise augu taga asuva pimeda ruumi tagumisele seinale. Kui sellel seinal on valgustundlik fotopaber või -sensor, siis saab selle kujutise salvestada fotona. Väiksem auk laseb vähem valgust läbi, kuid annab teravama kujutise, suurem auk valgustab suurema valgushulgaga, seega sobib ka vähem valgustundlik materjal kujutise salvestamiseks, kui pilt tuleb ebateravam ja teralisem.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.