Kuna Tallinnas saab nüüd valida nii Tele2 kui EMT uue kiire 4G võrgu vahel (ja 3G kipub südalinnas tihti üsna umbe minevat), siis kogunes mõnedel talvistel päevadel enne ja pärast aastavahetust väike AM testimeeskond, et pulgad ja ruuterid järgi proovida.
Tele2 oli enne kaasa andnud leviala kaardi, kust 4G-d maksab püüda. Linn oli küll laiguline, kuid väga suuri valgeid laike siiski administratiivses osas näha polnud. Eks kindlasti siseruumides ja kitsastel vanalinna tänavatel on teistmoodi, arvasime juba enne välitestile minekut.
Esimese signaali püüdis kinni WiFi.ee eestvedaja Veljo Haamer Vabaduse platsi naabruses Harju mäe kõlakojas. Avatud maastik (niivõrd-kuivõrd), kõrge koht ja pealelõunane aeg andsid üsna huvitava tulemuse - allalaadimine oli üle kahe korra aeglasem kui üleslaadimine. Veljo proovis Huawei 4G ruuteriga ja IOS-seadmega, mis asus selle ruuteri WiFi otsas.
Nii kordus ka mõned tunnid hiljem:
(4.12.12 15:34)
Download: 12.61 Mbps
Upload: 28.48 Mbps
Ping: 42 ms
Põhjalikum proovimine läks lahti järgmisel päeval. EMT ja Tele2 SIM-id 4G kasutamise õigusega ning ruuter ja USB-pulk Huaweilt olid meie tehniliseks varustuseks. Esimene peatuspaik, et ikka kehvades oludes alustada, oli Hell Hunt - pubi vanalinna kitsaste tänavate ja paksude kiviseintega majaderägastikus, kus raadiosignaalil on raske mastist modemini ja vastupidi teed leida.
Esimene tulemus Tele2 4G võrgus Huawei ruuteriga ja üle WiFi (mis kodustes tingimustes oleks tavaline) oli selline:
Juba loogilisem, sest allalaadimine peabki kiirem olema.
Võrdleme samas kohas enam-vähem samal ajal mõõdetud EMT tulemusega:
Eks siin saab muidugi kohe põhjendada ka - EMT-l on aastaid kliendid võrku koormanud, Tele2 alles hakkas müüma uut võrku ja tarbijaid on veel vähe.
Aga ega kummaski võrgus tippkiirustele lähedasi tulemusi oodata ei saanudki.
Testisime veel Huawei netipulgaga - isegi natuke oodatult tuli kehvem tulemus, sest modem asub ju arvuti küljes, pikali laua peal ja ilmselt on antenn ka kehvem kui kahe pika sarvega 4G ruuteril, mida enne testisime.
Jälle kisub üleslaadimine kiiremaks!
Siiski on vanalinnast ette näidata ka parem tulemus, mõõdetud modemiga sellises keerulises kohas nagu Drink Bar, kus taevani ei küündi istekohtade juurest otsenähtavust ja igast aknast vaatab vastu üle tee maja fassaad. Siiski tõmmati seal andmeid alla kiirusega üle 30 Mbit/s:
Lootuses jõuda maksimumkiirusteni suundusime edasi Radisson Blu Lounge 24 baari, mis on kesklinnas üks avaraima vaatega koht selliseks testiks. Valisime korraliku aknaaluse koha, kell lähenes viiele ja tipptunnis ummistati kuni silmapiirini liiklust kõigil suurematel magistraalidel. Huvitav, kas ummistati ka 4G-liiklust?
Alustame EMT-st. Ummistati jah:
Vahetame modemipulgas SIM-i Tele2 oma vastu ja proovime uuesti:
Veel viis minutit hiljem on ka Tele2 kiirus saavutanud alla/üles 6,7/0,13 Mbit/s.
Tiit Lepik, kes ITrottidest testiga oli ühinenud, tahtis just seda teada, kas üleslaadimine ka kiiruse poolest videostriimi toetaks, aga nagu näha - alati ei toeta.
Kümne minuti pärast teeme veel ühe katse: EMT ping on langenud 2 sekundini! Nett tilgub läbi, aga kiirus on olematu. Ummik on väljas saavutamas tipphetke. Muidugi võib öelda, et Radissoni 24. korrus sattus liiga kõrgele, 4G on optimeeritud maapinnale lähemale.
Seega kolime alla tagasi, Jõe tänavale, maailmakaubanduskeskuse akendega koridori. Tele2 peakontor paistab aknast. Kiirused Tele2 modemipulgaga 9,8 Mbit/s alla ja 0,28 Mbit/s üles. Tahaks jälle ajada tipptunni kaela.
Aga et seda mitte ilmaasjata teha, lasime saata samast kohast tulemuse keset päeva mõned päevad hiljem. Tundub, et lihtsalt on halb koht. Huvitav, kas üle tee Tele2 enda kontoris on parem?
Lõpuks aga veel üks test: SIM kaartide võrdse kohtlemise test. Nimelt väitis Veljo Haamer mõned korrad üsna veendunult, et niikuinii anti ajakirjanikele kõrgema prioriteediga kaart kui talle, tavakliendile. Eks ikka selleks, et meedias parem tulemus saada. Mis seal ikka - panime kaks SIM-kaarti kordamööda modemisse ja võrdlesime.
Tele2 poolt antud ajakirjanike test-SIMiga oli tulemus selline:
- 14,0/0,46 Mbit/s
Veljo enda "tavalise" SIMiga:
- 19,8/0,42 Mbit/s
Nii et seekord praktika konspiratsiooniteooriat ei toetanud.
Et olla lõpuni õiglane, publitseerime ka testi parima tulemuse (all). Mõõdetud Lasnamäel, paneelmajade vahel Tele2 SIM-kaardi ja USB-pulgaga. Üle 40 Mbit/s oli Lasnamäe mõõtekohas üsna tavaline.