Kui Sony nutitelefonide lipulaev Xepria Z veebruaris välja kuulutati, polnud teised veel tulema hakanud. See andis kuldaväärt võimaluse kindel verstapost maa sisse rammida juba suve hakul ja ostjaid ilusate ilmade jaoks veekindlat telefoni ostma meelitada.
Xperia Z müügiargumendid on tehniline võimekus, mõõdud, hea kaamera ja veekindlus. Alustades esimesest ehk sellest, mis kapoti all peidus, siis häbenema ei pea eriti midagi – 1,5 GHz protsessor, 2 GB operatiivmälu, 13 MP kaamera, 5-tolline 1080p ehk Full-HD ekraan (pikslitihedusega 441ppi) ja Android 4.1.1 (nüüdseks juba uuendatud 4.2.2 versioonile). Arvestades, et see kõik on mahutatud vähem kui 8 mm paksuse korpuse sisse, on igal telefoni osta plaanival (keskmisest rikkamal) inimesel põhjust rõõmustada. Samas tuleb paraku ka arvestada kurva tõsiasjaga, et veebruarist, kui Sony oma lipulaeva tutvustas, on märkamatult mööda läinud rohkem kui pool aastat. Ja konkurendid pole sel ajal maganud.
Välimus
Arvustustes, mille autorile ei meeldi testiseadme välimus, kiputakse kirjutama, et ilu on vaataja silmades. Tuleb tunnistada tõde ja korrata sama: Xperia Z kas meeldib või ei meeldi. Ükskõikseks see täisnurkadega 8-millimeetrine „tellis“ vaevalt kedagi jätab. Erinevalt enamus konkurentidest on Sony läinud peaaegu täisnurkade teed – see on alguses pisut harjumatu, aga mitte kole.
Keskmist sorti šokk võib tabada Samsungi, iPhone’i, HTC ja teiste mainstream telefonitootjate fänne, sest välimuse/nurkade erinevus on päris suur. Sony andunud fännidele nurgeline disain muidugi üllatusena ei tule. Samas ei saa keegi väita, et Sony veekindel nutitelefon ei oleks stiilne. Valge korpusega testiseade oli oma sirgjoonelisuses ja minimalistlikkuses maitsekas ja stiilne.
Kuna IP57 standardile vastamine tähendab veekindlust (kuni 1m sügavusel kuni 30 minutit), siis ei ole telefonil mitte ühtegi lahtist „auku“ – kõik on tihkelt kinni pitseeritud ja see jätab kena mulje. Nähtavale on jäetud ainult kaks nuppu – sisselülitamiseks ja heli valjususe muutmiseks.
Erinevalt nii paljudest teistest tootjatest on Sony katnud telefoni mõlemad pooled klaasiga ja taganud seeläbi kalli ja stiilse välimuse, mida võib varjutada ainult see, et iga väiksemgi näpujälg on juba kaugelt näha (mustal korpusel tõenäoliselt veelgi rohkem kui valgel).
IP57 standardi tõttu (või tänu sellele) ei ole võimalik tagakaant avada. See küll lisab plusspunkte välimusele ja koostekvaliteedile (ei mingeid naginaid ega loksumisi), kuid samas tähendab ka, et akut vahetada ei saa. SIM- ja microSD-kaart tuleb sisestada külgedel asetsevatesse klappidega kaetud piludesse.
Suve jooksul on aga kasutajaid, vähemalt osasid neist tabanud kummaline probleem. Internetifoorumid on täis küsimusi, mida teha kuuma ilmaga (või intensiivsest mängimisest) kergelt irvakile pundunud tagakaanega? Testtelefonil seda probleemi ei esinenud, aga otsides Internetist märksõnaga "Xperia Z back cover", leiab ohtralt kurtjaid, kes ei julge oma telefoni peale seda enam vee kätte viia. Asjaga tegeleb edasi garantiiteenindus.
Võiks arvata, et kandiline telefon ei istu kätte nii mugavalt kui ümarate nurkadega, aga tegelikult see pole nii. Xperia Zi on mugav käsitseda ja hoolimata suhtelisest suurtest mõõtmetest saab ka ühe käega hakkama (kui teine peaks parajasti maastikuratta lenkstangidest või kanuu mõlast kinni hoidma). Kõige selle kenaduse ja klaasi juures kaalub veekindel telefon kõigest tagasihoidlikud 146 grammi (võrdluseks: vee- ja tolmukindel Samsung S4 Active kaalub 153g, mitte millegi kindel HTC One – 143g).
Sisemus
1,5 GHz protsessor ei ole tippklassi nutitelefonidel enam mingi eriline näitaja – näiteks HTC One on varustatud 1,7 GHz protsessoriga ja Galaxy S4/S4 Active’i jooksutab 1,9 GHz CPU. 2 GB RAM on selle aasta telefonidel tavapärane ja Adreno 320 GPU ei ole ka midagi erilist, samas pole neis parameetrites ka midagi kehva. Protsessori jõudluse erinevus tuleb Benchmark-testides küll kenasti välja, kuid tegelik elu on pahatihti midagi muud – siin astub mängu nii menüüde liikumiskiirus kui aplikatsioonide käitamine. Ja ses osas teeb Xperia Z oma suurimale ja värskeimale konkurendile S4 Active’ile silmad ette. Z lihtsalt on kiirem kui S4.
Jõudlustestid:
Quadrant - 7309 p
Linpack – 606.715 MFLOPS
Geekbench 2 – 2272 p
Sunspider – 994,7 ms
Vaieldamatult on kiirus seotud ka Sony kasutajaliidesega, aga tunne, mis kasutajal jääb, räägib selget keelt – Sony on 1,5 GHz protsessorist võtnud rohkem kui Samsung 1,9 GHz Snapdragonist.
Meeldival kombel ei ole Xperia Z üle ujutatud kõikvõimaliku ja –võimatu Sony enda ja kõigi tema sõprade tarkvaraga. See on libe tee, millele paljud telefonitootjad tarbijate kurvastuseks astunud on. Aga mitte Sony. Xperia Z-s on küll Sony enda muusikamängija Walkman, galerii nimega Album, filmide vaatamiseks mõeldud Filmid (Gracenote’i toega), Sony Select tarkvarapood ning Socialife, mis koondab nii uudised kui sotsiaalvõrgustike uuendused; samuti otsetee Sony Entertainment Networki (Music Unlimited). Tagasihoidlik valik, mida Samsungitele eelinstalleeritud äppide hulgaga võrreldagi ei saa.
Kasutajaliides pole puhas Android, vaid ikka Sony enda nägu, kuid mitte halvas mõttes. Ka need, kes Sony telefoni esimest korda käes hoiavad, saavad kiiresti aru, kuidas miski töötab või ei tööta. Kurvaks teeb aga kasutajaliidese eesti keele tugi – see on kohati (tõlke)vigadega ja kohmakas.
Kaamera
Xperia Z on positsioneeritud aktiivsetele inimestele, kes veedavad palju aega sporti harrastades ja õues mängides. Võib arvata, et sedasorti urbanistlike seiklejate jaoks on kaamera telefoni juures üks olulisematest vidinatest.
Xperia Z on varustatud 13 MP kaameraga, mis on tippklassi nutitelefonide juures standardiks saamas (erandina HTC One, mille kaamera kaameral kolm korda vähem megapiksleid). Pildid tulevad selle kaameraga head. Mitte ülihead ega superelutruud, aga head. Kaamera kasutajaliidesega on vaeva nähtud ja lisatud Optimaalne autorežiim (Superior Auto mode), mis arvab iga klõpsu eel ise, mida pildistatakse. Kindlasti on see kasutaja jaoks mugav, sest ise midagi sättima ei pea. Sama kindlasti ei ole automaatne seadistus (isegi, kui see on superior) nii hea, kui käsitsi ise kõik paika pannes, samuti tuleb arvestada, et maksimaalset megapikslite arvu vähendatakse ühe võrra ehk kasutada saab ainult 12 MP. Samas muidugi ei ole see 1 MP nii oluline, et mugavusest ja kiirusest loobuda.
Mainitud hea pildikvaliteet tähendab kerget toonimuutust (nt punane ei ole päris punane, vaid hästi kergelt oranžikas), minimaalset ülevalgustamist õues ja väga head kontrastsust. Võrdlesime Samsung Galaxy S4 Active 8MP kaameraga tehtud piltidega ja näiteks kunstliku valguse käes tegi Xperia Samsungile pika puuga ära.
Vee- ja tolmukindlus
IP57 koodi viimane number tähendab, et telefon on veekindel kuni 1m sügavusel kuni pool tundi. Koodi esimene number 5 tähendab, et seade on tolmu vastu kaitstud, kui mitte täielikult tolmukindel. Muide, maksimaalne kaitse oleks tähistatud koodiga IP68 ja tähendaks, et seade on täielikult tolmukindel ja hermeetiline.
Xperia Z on veekindel, see sai korduvalt testides väga hästi selgeks. Sama hästi sai kohe ka selgeks, et vee all seda kasutada ei saa: kui voolav vesi satub ekraanile, avanevad ja sulguvad kõik äpid ja menüüd; seisvas vees ei tuvasta telefon mitte ühtegi puudutust ja teha pole sellega ausalt öeldes mitte midagi. See ei tähenda aga, et veekindlus oluline ei oleks. On küll, vägagi on! Kõik need lugematud hetked, mil telefoni pärast peab asjatult muretsema ja teda ka väikeste veepiiskade eest kaitsma, on Xperia Z omaniku jaoks igaveseks möödanik.
Pole vahet, kui märjaks telefon saab või kui sügavasse ämbrisse kukub – piisab suurema vee ära pühkimisest ja töö võib jätkuda. Veekindlus on hea veel ühel praktilisel põhjusel – kui telefon peaks mustaks saama, võib selle jooksva vee all seebiga puhtaks pesta. Mugav!
Ka tolm ja muud väiksed osakesed (nt peenike liiv), mis muidu telefoni töökindlust ohustaks, ei sega Zi vähimalgi määral. Põrutuskindlust pole kahjuks lisatud, kuid see-eest on ekraan väidetavalt kriimustuskindel. Just nimelt „väidetavalt“, sest testiseadme ekraan oli meie kätte jõudes juba kergelt kriimustatud.
Arvestades hinda (pisut alla 500€) on tegemist tippklassi nutitelefoniga, mis näeb kena välja, ei karda vett ega tolmu ning rahuldab ka päris nõudliku kasutaja kapriise.
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Sony XPERIA Z
Hind: 599 eurot (EMT)
Graafikakaart: Adreno 320
Kõneaeg (kuni): 2G 11 tundi; 3G 14 tundi
Ooteaeg (kuni): 2G 550 tundi; 3G 530 tundi
Operatsioonisüsteem: Android 4.1 (uuendatud 4.2.2 peale)
Protsessor: 1.5 GHz, neljatuumaline
Põhimälu: 2 GB
SIM kaardi tüüp: Micro SIM
Telefoni mälu: 16 GB
Töösagedus: 4G 800/850/900/1800/2100/2600 3,5G 850/900/2100 GSM 850/900/1800/1900 MHz
Vee- ja tolmukindel: Jah
Ühenduvus: 3,5G, 4G (kuni 100 Mbit/s), Bluetooth, DLNA, GPS, NFC (Lähiside), WiFi Direct, WLAN (WiFi) 802.11a/b/g/n
Ekraan: 5-tolline, 1920 x 1080 pikslit
Kaal: 146 grammi