Sony Xperia Tablet Z - stiilselt tahvliga vette | AM.ee

Sony Xperia Tablet Z - stiilselt tahvliga vette

Androiditahvlite turu ainuvalitseja on siinpool suurt lompi Samsung. Ameeriklased punnivad mainstreamile veel vastu ja kasutavad Apple’i tahvleid, kuid nendegi read hõrenevad tänu Google’i riistvaraosakonna raskele tööle. Nüüd on aga Sony toonud turule kena pilli nimega Tablet Z, mis võib olukorda muuta. Eriti on see näha elektroonikapoodides, kus üksteisele sarnanevate tahvlite seast Xperia Z kohe eristub, heas mõttes.

Kena must ristkülik

Kuigi öeldakse, et ilu on maitse asi, julgeks Tablet Z välimuse kohta öelda ainult kiidusõnu. Ausalt öeldes hakkavad ümarad nurgad ja mänguasjalik disain juba tasapisi tüütama ning keegi, kes toob turule nurgelise (ümarust ei rõhutata mitte) toote, teenib kohe positiivse tähelepanu. Kui siia lisada veel ühtlane must värv (valida saabki ainult kahe värvi – must ja valge – vahel) ja tagasihoidlikult kujundatud kirjad (Sony ees ja Xperia taga), siis on lõpptulemus silmale hea vaadata ja teeb maitsemeelele pai.

Mis välimusse ja nuppudesse-pistikupesadesse puutub, siis ühest äärest leiab hõbedase sisselülitamise ja musta värvi helitugevuse nupud ning heliväljundi (kaetud veekindla kaanega). Teise serva on paigutatud samuti kaanega kaetud MicroUSB, SIM-kaardi ja microSD kaardi pesad. Tagaküljel on vasakus nurgas 8 MP Exmor R sensoriga kaamera, tahvli mõlemas alumises nurgas on väiksed kõlarid ning esiküljel 2,2 MP kaamera.

Tagaküljel kasutatud plastik on käele hea katsuda ja mugav hoida. Kõvast plastmassist servad hoidsid meeleerutust natuke tagasi, aga pärast lühikest harjumist ei tundunud need enam segavad.

Sony uue tahvli üks müügiargumentidest on vee- ja tolmukindlus. Dokumentides lubatakse, et seade vastab IPX5/7 standardile ja töötab vähemalt pool tundi ühe meetri sügavusel vees. Tolmukindluse osas lubatakse IP5 standardile vastavust. Veekindluse puhul tähendab number 5, et testimise käigus pritsiti voolikust kolme minuti jooksul vett (30 kPa 3 meetri kauguselt) seadme iga külje vastu ja see ei avaldanud seadme töökorras olekule mitte mingit mõju. Number 7 tähendab, et kuni 1 meetri sügavusel ei juhtu tahvliga mitte midagi kahjustavat 30 minuti jooksul. Kordasime testi voolava vee all paar minutit ja võin kinnitada, et tahvel töötas pärast seda laitmatult edasi. Samuti võin kinnitada, et vee (eriti voolava vee) all ei ole puutetundliku ekraaniga tahvlist seekord tolku – enamus pritsmetest tõlgendatakse puudutusena ja vaene tahvel püüab kõiki võimalikke ja võimatuid asju käivitada, muuta ja sulgeda. Kui ekraanilukk on peal, püüab Tablet Z seda paaniliselt, kuid edutult avada.

Kaunitest veealustest fotodest ei tule kindlasti mitte midagi välja, sest pildistamiseks vajalikku puudutust pole enamusel juhtudel kahjuks võimalik edukalt teha. Küll aga on väiksest veekindlusest palju abi, kui tahvli üks eesmärkidest on kokaraamatut asendada: kokkamise käigus juhtub ikka mõni tilk valesse kohta või klaas vett uuele seadmele loksuma. Kuna Tablet Z vett ei karda, tuleb see lihtsalt kuivaks pühkida ja järgmine muna pannile lüüa. Kui aga muna kogemata panni asemel tahvlil maandub, siis saab Tablet Z-i puhtaks sama kergesti kui lõikelaua – voolava vee all.

Ka need kodanikud, kes armastavad vannis raamatut lugeda ja on siiani pidanud ainult unistama tahvli vannituppa võtmisest, saavad nüüd kergendatult ohata ja Facebooki postitusi otse mullivannist teha. Samuti on kuulda olnud, et Xperia Z leidis kasutamist meditsiiniasutuses, kus seda oli mugav puhastada. Välitöödele võib tahvli kaasa võtta - niiskus ei poe kuhugi vahele ja tolm samuti.

Lubatud tolmukindluse paikapidavus jäi reaalselt kontrollimata, aga loodame, et tootja andmed (IP5 ehk tolm ei tohi takistada seadme töötamist) vastavad tõele ka väljapool testlaborit. Samas ei saa muidugi unustada seda, et ekraan pidavat olema kriimustuskindel, aga meie kätte jõudnud testimudeli ekraanil oli juba kriipse.

Tahvel kui telefoni laiendus peab olema lisaks ilule ja vastupidavusele ka kerge ja õhuke. Tabelt Z just seda ongi: 6,9 mm õhuke ja 5 grammi alla poole kilo.

Võrdluseks võib tuua sama kategooria iPad 4, mis on vastavalt 9,4 mm paks ja kaalub 662 g. Ka iPadi suurim konkurent Samsung Galaxy Note 10.1 on tõeline raskekaallane, kuigi iPadist kergem – 600g. Arvestades, et Sony on teinud suurepäraste näitajatega tahvli ka veekindlaks, tuleks nii Samsungile kui Apple’ile heita irooniline pilk.

Kaamera - hea, aga raske õues kasutada

On mõistetav, et tahvlid on varustatud kaameraga, sest mõnikord tõesti on vaja teha kiire klõps ja tahvel on ainus pildistav seade läheduses. Vaadates Tallinna vanalinnas neid turiste, kes tahvel näpus grupipilte klõpsivad, siis tundub, et sellised olukorrad polegi väga harvad (kuigi näevad rumalad välja). Eeldatavasti pole aga kaamera siiski otsustava tähtsusega uue tahvelarvuti soetamisel. Kui aga mingil arusaamatul põhjusel on ja Sony Tabelt Z tundub igati mõistliku valikuna, siis on soovitav arvestada, et päevavalgusega toas pildistamisel seisab Tablet Z ülesande kõrgusel. Kui valgust on natuke vähem, kipub tahvlikaamera hätta jääma.

Õues pildistamiseks ei sobi see aga enamusel päikeselistest hetkedest, sest ekraan peegeldab päiksevalgust päris korralikult.

Tahvel puldiks

Sony sai kunagi tuntuks kodumasinate tootmisega ja tema tootevalikusse kuuluvad siiani väga eeskujulikud televiisorid, keskpärased ressiiverid ja igat sorti DVD-, CD-, Blu-ray- ja muud mängijad.

Sony fännil on kindlasti kõik need kodus olemas ja nende juhtimiseks diivanilaual viis erinevat pulti. Kuigi kõik need puldid ühilduvad omavahel ja näiteks telekapuldiga on võimalik juhtida nii ressiiverit kui BR-mängijat, on selline meelevaldne universaalpult siiski poolik lahendus. Õnneks on Sony sellele mõelnud nagu nii mõnedki teised tootjad ja lisanud tahvlile infrapunaliidese. Sony Tablet Z on ka telekapult. Selleks on äpp nimega Kaugjuhtimine ja pannud selle iga tahvli sisse. Virtuaalset pulti saab kasutada sadade tootjate tuhandete seadmetega, kusjuures iga seadme jaoks on mitu erinevat puldirežiimi (kui üks ei tööta, proovi teist).

Tahvli puldina kasutamise osas on kasulik teada, et IR asub eeskaamera juures ülemises servas. Kui seda ei tea ja tahvel valet pidi kätte juhtub, ei saa kanaleid vahetada. Samuti on kasulik teada, et kui päike paistab otse sisse, siis infrapuna tundlikkus väheneb märgatavalt. Mitte vähem oluline pole info, et uue puldi seadistamiseks kulub maksimaalselt minut – kõik on eesti keeles ja äärmiselt lihtne.

Meelelahutuskeskus

Sony kiidab oma uue tahvli 10,1-tollist ekraani taevani ja lubab, et see pakub tõelist HDTV elamust. 1200x1920 resolutsiooniga ekraan annab pikslitiheduseks 224 ppi. Võrdluseks – iPad4 vastav näitaja on 264 ppi, Nexus 10 hiilgab pikslitihedusega 299 ja Samsungi Galaxy Note 10.1 häbeneb nurgas 149 ppi-ga. Ehk Tablet Z ei ole ekraani osas midagi sensatsioonilist, aga piinlikkust ei pea ka tundma. Teravus ja värvide tugevus ning loomulikkus on pea esmaklassilised. Sony ise väidab, et selle taga on Mobile Bravia Engine 2 ja tundub, et seekord ei olegi tegemist lihtsalt peene nimetusega, vaid tegeliku tehnoloogilise edasiminekuga.

Kriimustuskindlusest sai juba kirjutatud, keskpäevase päiksevalguse käes ei ole võimalik näha päris kõike, mis ekraanil olema peaks, aga muidu kõlbab ekraanilt filme ja pilte vaadata küll. Iseasi on aga näpujäljed. Tabelt Z teine nimi võiks olla näpujäljemagnet või kriminalisti parim sõber. Kui peaksid tahtma normaalset pilti nautida, peab sameträtik alati käepärast olema.

Kui jutt juba filmide vaatamisele läks, siis olgu öeldud, et tibatillukesed kõlarid teevad halvemat häält kui neilt eeldada võiks.

Klappidega tahvel

Nagu öeldud, on heliväljundi, microUSB ning SIM- ja mälukaardi augud on kaetud plastikust kattega, mida tuleb iga kord enne kasutamist küünega eest võtta ja pärast kasutamist jälle oma kohale suruda. Arvestades, et tahvlile lubatakse vee- ja tolmukindlust, on see ainuvõimalik lahendus. Sellise sagedast näppimist nõudva plastikust kattega on ka varem kokkupuuteid olnud: Xperia X10i kunagise omanikuna võib oma kogemuse põhjal ennustada, et aasta saab kriitiliseks piiriks. Kas Sony on uue tahvli juures katete kinnitusmaterjale parandanud või kulusid kokku hoidnud, jääb pikaaegsete kasutajate avastada. Viis päeva kestnud testi käigus plastik igatahes väsimise märke ei ilmutanud.

6000 mAh aku kestab Tablet Z-il keskpäraselt või isegi üle selle. Mõned konkurendid siiski edestavad Sonyt: iPad4 aku mahutavus on üle 11 000 mAh ja Galaxy Note 10.1-l 7000 mAh. See tähendab, et ühe päeva saab Tablet Z-iga rahulikult kasutades hakkama ilma, et peaks pistikupesa närviliselt otsima. Aga kui aku on kord juba tühjaks saanud ja toitejuhtmega ühendatud, siis võib rahulikult puhkusele minna või laualt teise tahvelarvuti võtta. Sest aku täielikuks laadimiseks kulus Sony uusimal tahvlil ca 14 tundi. See aeg ei lühene ka siis, kui tahvlit laadida väljalülitatud olekus. Ei tea, kas tegemist on tootmis- või programmeerimislohakusega, mingi uue ja eriti aeglase tehnoloogiaga, testimasina unikaalse probleemiga või on kala kuskil mujal.

Xperia Tablet Z-ile on tulemas ka dokk, mis kinnitub klemmidega tahvli külge küljelt. Selleks, et oleks mugav näiteks oma kaatris naviseadmena kasutada. Alt ühendus võiks muidu peale tilkuva veega märjaks saada. 

Tarkvara

Sony Tablet Z tahvelarvutit jooksutab Android 4.1.2. See on kurb, sest näiteks Xperia Z telefon uuendas ennast Androidi 4.2.2 versioonile, samuti on suur osa uutest tahvlitest 4.2 versiooniga varustatud. Sony lubab küll Tablet Z-ile üsna peatselt uut Androidi versiooni.

Sony nagu paljud teisedki Androidi seadmete tootjad on lisanud paar oma aplikatsiooni ja teinud mõned väiksed muudatused. Nagu öeldud, on tahvlil ainult 2 füüsilist nuppu (heli ja sisselülitus), mis tähendab, et tagasi, töölaud ja äppide vahetusnupp on virtuaalsed ning paiknevad kõige alumisel real koos kella ja staatuse ikoonidega (aku, signaal, Wifi, teated). Sama riba keskel asub kaks väikest nuppu, mida Sony nimetab väikerakenduste ribaks. Vastavalt manuaalile: „väikerakendus kasutab teie ekraanil vähe pinda. Sellisel moel saate kasutada väikerakendusi ja teisi rakendusi samal ajal samalt ekraanikuvalt.“ See vastab tõele ja on mugav kasutada, kui tahad kiiresti välja võluda telekapulti või filmivaatamise ajal korraks veebis surfata, aga soovid, et esialgne tegevus ekraanil jätkuks.

Veel üks erinevus puhtast Androidist on ekraani ülemine riba, kust pääseb aplikatsioonide juurde ja millel paiknev plussmärk võimaldab kiiresti lisada vidinaid, äppe, taustapilte ja teemasid.

Erinevalt mõnest tootjast on Sony äpid üsna kasulikud ja päris head.

Kokku võttes

600 euro eest on tahvlit siiski piisavalt ja suured plussid (piiratud vee- ja tolmukindlus, tarkvara, väga ilus disain, väike kaal ja mõõtmed) kaaluvad üles väiksed tõrvatilgad (aku laadimine, heli, näpujäljemagnet). Kui võrrelda suurimate konkurentide Apple’i ja Samsungi vastavate seadmetega (iPad 4 ja Galaxy Note 10.1), siis on Sony astunud suure sammu edasi ning mõnes asjas isegi üle konkurentide peade – näiteks veekindlust ja nii väikest kaalu ei leia üheltki teiselt 10,1“ ekraaniga tahvlilt.

TEHNILISED ANDMED
Tahvelarvuti Sony Xperia Tablet Z

Hind: 599 eurot (Elion)
Operatsioonisüsteem: Android 4.1 (Jelly Bean)
Protsessor: 1,5 GHz Qualcomm APQ8064+MDM9215M Quad Core
Graafikaprotsessor: Adreno 320
SIM kaart: Micro SIM
Ekraan: 1920x1200 pikslit, 10,1-tolline, kriimustuskindel, multipuutetundlik (10 sõrmega korraga)
Operatiivmälu: 2 GB
Välkmälu: kuni 16 GB, microSD pesa kuni 32 GB kaartidele
Kaamera: 8,1 MP, digisuum 16x, HD 1080p video, esikaameraga HD 1080p video, 2,2 MP
Võrgud: UMTS HSPA+ 850 (Band V), 900 (Band VIII), 2100 (Band I) MHz
GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz; LTE Band I, Band III, Band V, Band VII, Band VIII and Band XX
Ühendused: A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, DLNA, HDCP, HDMI, Micro USB, infrapuna, USB laadimine, Wi-Fi
Aku: 6000 mAh
Mõõtmed: 172x266x6,9 mm
Kaal: 495 grammi

FOTOD: SONY

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.