Nutitelefoni kõrvale käib nutiteler: Samsungi nutitelerite lipulaev F8000, 8. seeria | AM.ee

Nutitelefoni kõrvale käib nutiteler: Samsungi nutitelerite lipulaev F8000, 8. seeria

Nutitelefonide nö lipulaevadest oleme rääkinud, kuid muidugi on elektroonikatootjatel olemas ka nutitelerite nö lipulaevad. Samsungil on selleks Full-HD klassis 46-tolline 8. seeria F8000 SMART 3D Full HD slim LED TV. Sellise pika nime taga peitub ligi 2000 eurot maksev multimeediakeskus, mis, nagu nutitelerid ikka, ühendub võrku ja vähemaktiivse arvutikasutaja jaoks võib asendada isegi kodust arvutit.

Nutitelereid testisime ka aasta tagasi maikuus ja siis jäi mulje, et vaatamata oma pirakale hinnale ja paljudele lisavõimalustele on tarkvara telekatel siiski veel maha jäänud muust elektroonikamaailmast. Nüüd, aasta hiljem võib tõdeda, et areng on toimunud. Eriti just kiiruse osas, kuigi ka siin (ja tarkvara osas samuti) ei jõua telerid näiteks tahvlite ja nutitelefonide maailmaga sammu pidada. Sujuvuses ja kiiruses on veel arenguruumi, kuid enam ei ole aeglus talumatu või sügavalt häiriv. Häirib vaid siis, kui oled just kasutanud kiirelt regeerivat ja sujuva animatsiooniga nutitelefoni või tahvlit.

Kokkupanek on kastist välja võttes muutunud lihtsamaks – jalg käib mõne kruvikinnitusega külge ja võibki teleri lauale asetada (seinale võib muidugi ka, selleks on oma kinnitused). Vasakul ääres on toitejuhtme pesa ning paremal, laia katte all kõik ülejäänud ühendused. Juhuslikult oligi nii, et lisaseadmed asusid paremal ja toitepistik vasakul. Kõik sobis.

Full-HD ekraanilt saab vaadata ka 3D-pilti, selleks on kaasas aktiivsed 3D-prillid. Aktiivsed tähendab seda, et prillid “vilgutavad” pilti silmade eest vedelkristallfiltritega, mida sünkroniseeritakse telekaga raadio teel. Prillidel on seega akud, mis võivad tühjaks saada. Samas peaks pilt olema kvaliteetsem kui passivprillidega, mis teevad 3D-triki ära polariseerivate klaasidega.

3D-prille on kaasas kaks. Telekas oskab öelda, kui täis prillide akud on, kui prillid sisse lülitada.

See on esimene neljatuumalise protsessoriga teler, seega tuumade osas üritavad nutitelerid nutitelefonidega juba sammu hoida. Kiiruses on see näha ka, menüüd reageerivad kiiremini ja USB-pulgalt Full-HD videot mängides mingeid viivitusi ei esine. Siiski võiks Smart Hub olla veelgi sujuvam ja veelgi kiiremini reageeriv.

Nutiteleril on kaasas kaks pulti – üks tavaline, teine raske ja metalne. Tavalist ei kasutanudki peaaegu kordagi – kõik sai ära ajada tunduvalt stiilsema ja vähemate nuppudega metallist puldiga. See oli käes mõnusalt raske. Metalne pult sisaldab ka puuteplaati, mis aitab ekraanil navigeerida ja asendab hiirt. Menüüdes kerimiseks on plaadil puutetundlikud kõrgendatud servad.

Hääljuhtimine töötas nii nagu varemgi oma tuntud headuses, viiplemismenüü oli natuke paranenud ja reageeris ka LED-lampide hämara valgusega toas. Eelmise põlvkonna nutiteleril oli sellega tõsiseid probleeme.

Paranoilisemad tegelased võivad kaamera puhul rõõmustada – see ei passi kogu aeg, silm ekraani kohal lahti, vaid selle võib sõidutada teleri ülaserva sisse peitu. Aga videokõne jaoks (näiteks Skype´iga) saab seda edukalt kasutada.

Ühendusi on tipptelekal muidugi kuhjaga: 4 HDMI-d, 3 USB-pesa, LAN, komponent, komposiit, WiFi, SCART, optika... USB pesad on muuseas kõik 3.0 põlvkonnast.

Pildi seadmiseks on võimalusi teha seda kõigi sisendite jaoks või iga sisendi jaoks eraldi, värvigamutit saab RGB-skaalal ise sättida, müra vähendaga pakitud pildiformaatidel jne.

Micro Dimming tehnolooga aitab ekraani mustaks lülitada väikeste piirkondade kaupa, mis peaks tagama suurema kontrastsuse ja täiesti musta pildi tumedamates kohtades.

Tavateleka juures on tegemist isegi teatud mõttes tehisintellektiga, mida kahjuks digiboksiga testida ei saanud (see funktsioon ei toeta ka Eesti kanaleid). Kui ühendada digikaabel otse telekaga, siis One TV analüüsib kasutaja vaatamisharjumusi ja annab soovitusi, mis kanalitelt võiks talle midagi huvitavat tulla. Veelgi kõhedusttekitavam (mõnede jaoks) on see, et telekas oskab soovitada näo järgi - kui näotuvastus töötab, siis vaadatakse soovitusi pulti näppiva kasutaja harjumuste järgi.

Muidugi on nutiteleri tavaliste telekaomaduste juurest lisaks kõige olulisem Smart Hubi lisa, mis lisab multimeediafunktsioone, nii et mõni lihtsam kasutaja võib arvutist lausa loobuda. Kõik vajalik on ju olemas: mahamängimine USB-seadmetelt ja kodustelt võrguseadmetelt (sealhulgas arvutid, võrgukettad, tahvlid, nutitelefonid), veebibrauser, Skype, Facebook, Twitter, terve hulk lisarakendusi ja mänge. Isegi trenniprogrammid aitavad teleka ees saleneda.

Esialgu tundus aeglasema internetiühendusega, et Smart Hub ei saa hakkama puhverdamisega. Paari megabitiga ei jäänud Hub mitte ootama, kuni puhver on piisavalt pikk video mahamängimiseks, vaid hakkas mõne sekundi pärast kohe mängima ja kui eellaetud videolõik otsa sai, siis pilt hangus järgmise jupi jaoks. Sama oli ka Youtube´i vaatamisega. 40 Mbit/s kiirusega kõik need hädad kadusid.

Arvutina kasutamiseks sobib telekale külge ühendada Bluetooth-klaviatuur. Logitechi USB-adapteriga hiir töötas ka. Veebibrauserist saab nii oma meilidele ligi ja mõne pilveteenusega, näiteks Google Drive´iga ka dokumente luua.

Tõsisema graafikaga mängude jaoks võib telekas siiski aeglaseks jääda. Erinevad testid on näidanud selle mudeli reageerimisaega ca 45 millisekundit. Kuid eks lõpptaseme graafiliste mängude jaoks ongi teised, profimad ekraanid.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutiteler Samsung 46" F8000 8. seeria SMART 3D Full HD slim LED TV

Hind: 1999 eurot (Euronics)
Ekraan: 46-tolline (116 cm), eraldusvõime 1920 x 1080 pikslit
Mahamängimine: USB-seadmetelt fotod, videod ja muusika
Veebibrauser: jah
Sisendid/väljundid: komponentsisend, komposiitsisend, digitaalne heliväljund, Ethernet (kohtvõrk), HDMI (4x), RF-sisend (terrestrial/ kaablisisend), RF-sisend (satelliidisisend, 2x), USB 3.0 (3x), kõrvaklapipesa, SCART, CI-pesa, infrapunaväljund
Energiatarve: ooterežiimis 0,5 W, töös 71 W
Kaal: ilma aluseta 12,8 kg, alusega 14 kg, pakendiga 18,1 kg
Mõõtmed: aluseta (L x K x S): 1032,7 x 599,5 x 34,9 mm, alusega (L x K x S): 1032,7 x 634,3 x 257,7 mm

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.