Veekindel hiina nutikell Socoole – telefoniga saab rääkida ka ujudes | AM.ee

Veekindel hiina nutikell Socoole – telefoniga saab rääkida ka ujudes

AM-i lugeja Priit tõi toimetusele äsjaostetud Hiina nutikella Socoole W08, mis on vee- ja tolmukindel, võtab külge SIM kaardi ja lubab kasvõi basseinis ujudes kõnedele vastata. Muid nutikella asju teeb muidugi ka – näiteks mõõdab pidevalt pulssi.

AM testis seda Hiina imet paar päeva ja nüüd võib öelda, et nagu ikka on ka sel nutikellal oma plussid ja ka mõned väikesed miinused.

Kella välimuse pärast ilmselt jätaksid paljud selle ostmata – üsna pirakas ja kandiline, kõige ilusam osa nutikellast on rihm. Allküljel on SIM kaardi luuk, mis veekindluse tagamiseks käib üsna tihkelt ja selle täielik sulgemine on juhendi järgi parajalt keeruline protsess. Svamjas kiht kaane all ei taha servade vahele lihtsalt käia, kuid selline tihke sobitumine tagabki kuni mitme meetri sügavuses vees pool tundi ligunemist ilma kella kahjustamata. Seega üks basseiniseanss peaks sobituma kella vastupidavusega küll, aga lausa sukelduma minna ei maksaks. Esimest korda enne vetteminekut soovitatakse kella testida kraanikausis vee all ja vaadata, kas peab. Märjas keskkonnas olles tuleb vesi veekindlast kõlariaugust välja raputada, muidu on helikvaliteet kehvavõitu.

Socoole´i saab laadida USB kaabliga, mille spetsiaalne otsik kinnitub all küljel olevate klemmide külge. Seda kaabliotsikut peab kaasas kandma, kui tahad väljas olles kella laadida. Aku kestab enam-vähem täpselt ööpäeva või isegi veidi vähem. Õhtul täis laadides on öö hooleta (et mõõta und ja uneaktiivsust) ning päeva jooksul saab ka hakkama. Tundub, et kella akut tarvitab üsna palju ekraan, mis hakkab kellaaega näitama, kui randmega nii-öelda kellavaatamisliigutust teha – mugav lisavõimalus, sest sihverplaadi sisselülitamiseks ei pea siis teise käega küljelolevat nuppu vajutama. Kuid ekraan süttib ka muude äkilisemate liigutuste puhul ja üsna tihti kumab kellanäit käe peal ka siis, kui otseselt seda ei vaata.

Esimese testi teeme Windows Phone´iga, mida Hiina tootja ametlikult ei toeta. Siiski saab ka ilma mobiilirakenduseta üht-teist kätte. Bluetoothiga liitub kergelt, äppi pole, kuid kõned ja sõnumid tulevad läbi ilusti. Näitab ekraanil helistaja numbrit, saab ka tagasi helistada, sest telefoniraamat tõmmatakse kella sisse. Kõike on kaks: kontaktid nii kella enda mälus (SIM-il) kui üle Bluetoothi sünkroniseeritud nutikella kontaktid ja neid saab ekraanil valida - millist kasutada. Seega on SIM-kaardiga nüüd nagu kaks telefoni kogu aeg käest võtta. Helistada saab kas kella või mobiili numbrilt. Kontaktide nimekiri aga pole miskipärast tähestiku järjekorras, vaid läbisegi, kerimist õige nimeni on kõvasti, kui telefonis on palju numbreid.

SMS-i saabumisel tahab Socoole selle ette lugeda ja ootab käsklusi, mida edasi teha. Hääljuhtimine on keeruline, aga õpitav, sest rääkida tuleb selges ja soravas inglise keeles. Androidile tuleb veel lisaks alla laadida Baidu Voice, et hääle tuvastamine töötaks.

Kui telefonist eemalduda, säilib Bluetooth-ühendus üllatavalt kaua. 7-10 meetrit pole probleem, isegi kõne saab kaugel eemal veel vastu võtta. Küll aga on mõnikord probleem peale kellast eemaldumist tagasi tulles. Bluetooth-ühendus Windowsiga mobiilil kohe ei taastunud mõnel korral ja hiljem avastasid, et tuleb uuesti telefoniga siduda. Samas Androidiga telefoni puhul seda probleemi polnud peale ühe korra, kui ühendus ei tahtnud ise taastuda ja kell ühendus telefoniga praktiliselt alati, kui leviulatusse sattus.

Kindlasti on üsna odava seadme üks oluline omadus peale veekindluse ja SIM-kaardi pesa ka hea pulsimõõtja. See näitab mõõtes ekraanil mingit kardiogrammi – raske hinnata, kas tegemist on päris näidu või mingi ilusa ekraanigraafikaga, aga joon, mis sihverplaadile joonistatakse, pole ideaalselt sakiline.

Paneme sammulugeja ka hommikul peale ja võrdleme, nagu teistegi nutikellamaratoni kellade puhul telefoni enda sammulugejaga (Fitbiti rakenduse vahendusel). Windowsiga Lumia telefon mõõdab ka ise same, seega saame päevase tulemuse kõrvutada telefoni omaga.

Nutikell:
8363 sammu, 4850,5 meetrit

Nutitelefon:
7433 sammu, 5400 meetrit

Jällegi on väike vahe olemas ja nutikell mõõtis seekord rohkem same ning vähem meetreid, mis tähendab, et kehakaalu ja pikkuse andmete järgi arvutatakse ilmselt sammu pikkust natuke teistmoodi kui telefonis.

Telefonis on ikoonid nagu kallimatel nutitelefonidel nn “äppidega”, kuigi ise midagi lisada ei saa, nagu odavkelladel kombeks. On olemas sammumõõtja, unemonitor, aktiivsusmõõtja, pulsimõõtja (säilitatakse ka ajalugu möödunud päevade kohta), stopper, kalkulaator, alarm, alarm telefoniga ühenduse kaotamise kohta, kalender (kuid kalendriteateid sinna ei panda), Siri ja DuVoice´I hääletuvastus ehk intelligentne hääljuhtimisega assistent, mis töötab koostöös telefoniga. Natuke saab valida ekraanikujundusi ja kella sihverplaate (analoog- ja digitaalkell, erinevad disainid). Isegi falihaldur on olemas, millega saab kella salvestatud faile vaadata. Failitüüpidest osatakse näidata JPG-pilte.

Androidi ametlikuks ühilduvaks mobiilirakenduseks on Fundo Companion, kuid Socoole W08-st see kõndimise andmeid kätte ei saanud.

Telefoni muudest funktsioonidest on esindatud telefoniraamat (kontaktid Bluetoothiga telefonist või kellas olevast SIM kaardist), numbriklaviatuur numbri valimiseks helistamisel (tekstisisestuseks on ka kitsuke numbriklahvistik tähesümbolitega, nagu vanasti oli nuputelefonidel) ning vaadata saab kõneajalugu ja saabunud SMS-e. Muusikapleieri ikoon on olemas ja tõepoolest, telefonist saab läbi kella väikese kõlari muusikat mängida. Helivaljust väga palju pole, kuid vaikses ruumis on siiski kuulda. “Remote Capture” nupp aitab selfie´sid teha, kui ikka telefon toetab pildistamist helivaljuse nuppu kasutades. Enamus Androidiga telefone ja iPhone´id seda toetavad, seega saab pildi teha kellalt päästikut vajutades.

Lisaks SMSidele võib kella suunata ka kõigi teiste Androidi või IOS-i äpp-ide teateid, mis teadete ülaribal tavaliselt ilmuvad. Ainult Windowsiga telefonid rakenduste teateid ei näita ning piirduvad vaid telefonikõnede ja SMS-idega.

Socoole W08-l on 1,54-tolline (240 x 240) värviline ekraan, MTK2502 protsessor Cortex-A8 tuumaga, GSM 850/900/1800/1900 MHz (ei mingit 3G-d ega 4G-d, puhtalt helistamine) ja Bluetooth 4.0.

300 mAh mahtuvusega aku peaks töötama 48 tundi ja ootel olema 96 tundi, aga tegelik elu näitas poole lühemat aega.

Kokkuvõtteks – kellele seda kella vaja?

Kõigepealt alustame Priidu enda sõnadega, kes selle kella meile lahkelt testimiseks laenas: “Sai just sellepärast soetatud, et saaks ujumas-veekeskuses käies päevasel ajal vajadusel tööasjus inimestega suhelda.“ Seega on see seade paras sellisele sportlasele, kellel vaja igal ajal kõnedele vastata. Ujulasse ju mobiili kaasa ei võta ning isegi veekindlas kotikeses on tüütu seda ju kaasas kanda. SIM-kaardiga telefon sobib veel ka karmidesse (töö)oludesse kõnedele vastamiseks ja teadete saamiseks, autosse handsfreeks, pühapäeva-trennitegijale oma pulsi, sammude ja meetrite lugemiseks ja lõpuks on see kell ka odav – Everbuying.net-ist ostes vaid 63 eurot. Selle raha eest on võimalusi kuhjaga. Välimuse hindajad peavad muidugi midagi kallimat ja ilusamat vaatama, aga kellele meeldib tahumatu stiil ja suured käekellad, sellele sobib.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutikell Socoole W08

Hind: 63 eurot (Everybuying.net)

Ekraan: 1,54-tolline (240 x 240 pikslit), puutetundlik, värviline
Protsessor: MTK2502 Cortex-A8
GSM võrgud: 850/900/1800/1900 MHz
Ühendus: Bluetooth 4.0
Ühilduvus: Android, IOS
Vastupidavus: IP68 (vee- ja tolmukindel, põrutuskindel)
Aku: 300 mAh, 48 tundi (testil kestis 24 tundi)

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.