Suure Aknaga telefon - eriti hea vaatega Microsofti ärirakendustele | AM.ee

Suure Aknaga telefon - eriti hea vaatega Microsofti ärirakendustele

Nokia Lumia 1520 on küll mõnusalt suure ekraaniga aktiivsete ikoonide mosaiigi tihedaks ärapaigutamiseks, kuid helistades tuleb kukkuv telefon kahe käega kinni haarata - ei mingit kõndides ühe käega numbri valimist. Phablet pole rabelejale, askeldada tuleb suure ekraaniga nutitelefoni kallal rahulikult kahe käega ja paigal istudes.

Disaini poolest pole Lumia enam üllatusi pakkuv - kõik kordub alates kunagisest Nokia N9 telefonist, mille pealt klooniti esimesed Windows Phone´iga Lumiad. See on maitsekas ja vastupidav disain, hea ekraan ja oma klassi parim kaamera. Nokia uus phablet Lumia 1520 on stiilne tööriist ärikasutajale, kellel süsteemis Microsofti tooted. Telefon ühildub nendega probleemideta.

Välimus: traditsiooniline

Kuuetollise ekraaniga tahveltelefon ehk phablet on unibody ehk üheosalise konstruktsiooniga, mis tähendab, et eemaldatavaid detaile ei ole ja seade peaks olema sellevõrra töökindlam. Kätte võttes tundub see kindel ja tugev, kuigi ühe käega opereerimiseks natuke liiga suur.

Paremal küljel on Nokiale omased kolm nuppu – heli, sisselülitus ja kaamera. Kõik on stiilselt tagasihoidlikud ning kerega ühte värvi ja enam-vähem samal tasapinnal. Vajab harjumist, et nupud on ümbritseva kerega samatasandilised ning vajutamisel ei osuta erilist vastupanu. Kui see alguses ka võõras on, siis peatselt muutub puudus toredaks omaduseks.

Ekraan: terav ja selge

Nokia on katnud oma kuuetollise FullHD LCD ekraani kriimustuskindla äärest ääreni Corning Gorilla Glassiga. Paraku aga eelmise põlvkonna versiooniga ehk Gorilla Glass 3 (seda kasutatakse näiteks uusimal iPhone’il) asemel on kasutusel Gorilla Glass 2. Reaalses kasutuses tähendab see, et kriimud tulevad ekraanile päris kergesti ja tavapärasest suurem ettevaatus on soovitatav.

Muus osas pole ekraanile mitte midagi ette heita – pilt on selge ja terav ning kenasti loetav ka selles väheses päiksevalguses, mida Eestimaa kliima meile lahkesti pakub. Resolutsioon 1920x1080 annab pikslitiheduseks 368 ning on selle klassi seadmetel tavaline või isegi õige pisut kehvem. Korrektsuse huvides olgu öeldud, et  näiteks konkurentide Samsung Galaxy Note 3 ja HTC One Max ekraanid on veidi parema pikslithedusega (vastavalt 386 ja 373 ppi).

Olgu pikslitihedusega kuidas on, aga IPS LCD on selgelt loetav ka väga suure nurga all. See on midagi, millega Lumia 1520 võidab kindlalt AMOLED või (Super AMOLED) ekraane kasutavaid konkurente (eelkõige Samsung).

Tagaküljel on lisaks 20 MP kaameraobjektiivile ka neli mikrofoni. Seda selleks, et videot salvestades oleks fookus telefoni eest tulevatel häältel, st tagapool kostvad helid ei domineeriks ega kostaks sama tugevalt kui esimesed, mille poole objektiiv suunatud on.

Tagumiselt küljelt leiab ka kõlari, mille esitatud heli on puhas ja loomulik, kuid võiks olla natuke valjem.

Lumia 1520 kasutusmugavust ei saa võrrelda tavalise telefoniga, sest phablet on suurem ja seetõttu ka kohmakam. Õhuke kahekäetelefon vajab alguses harjumist, sest esimestel kordadel tundub plastik liiga libe ja näiteks pildistamisel tahaks paremat pidamist. Aga tegelikult pole viga, kui kahe käega hoida ja pilte klõpsida. Sõnumineerimiseks on normaalpikkusega näppudega inimestel igal juhul vaja kahte kätt ja kümmet sõrme. Sünnipärased pianistid võivad proovida ka ühekäegümnastikat.

Kaamera: vähem piksleid, parem pilt

Kui Lumia 1020 on varustatud 41 MP kaameraga, mis jätab varju kõik konkurendid ja mitmed seebikarbidki, siis Lumia 1520 kaamera on kaks korda väiksema piksliarvuga – 20 MP. Kui mõni võiks arvata, et see on tagasiminek ja uue Nokiaga tehtud fotode kvaliteet kannatab seepärast, siis tegelikult see nii pole. Võrreldes konkurentidega on sedasorti megapikslite hulk endiselt esiletõstmist vääriv. Näiteks Samsungi lipualev Galaxy S4 on varustatud 13 MP kaameraga ja HTC One Max kõigest 4 MP (suhteliselt hea pildikvaliteet on HTC-l saavutatud teiste näitajate ja funktsioonidega).

Fotod on eeskujulikud nii kunstlikus kui loomulikus valguses: värvid jäävad üldjuhul loomutruuks, üle- ega alavalgustust ei ole. Mõnel korral märkasime, et heledad toonid kipuvad kunstlikus valguses kollakaks muutuma, aga see pole midagi erakordset – tegemist on siiski telefoniga, mitte profikaameraga.

Aku: mitmeks päevaks

3400 mAh mahutavusega akuga Lumiale lubatakse 3G võrgus maksimaalseks kõneajaks 25 tundi, ooteajaks 32 päeva ja video taasesituseks 10,8 tundi. Kas see 100-protsendiliselt tõele vastab, jäi proovimata (ja ega ei usu eriti ka), aga paaripäevase rahuliku testimise jooksul akut laadima ei pidanud.

Oluline on teada, et kuna tegemist on üheosalise telefoniga (unibody), siis akut pole võimalik eemaldada.

Tarkvara

Lumia 1520 riistvara jooksutab Windows Phone 8. Kuigi võrreldes Google´i Androidiga on tegemist üsna erineva maailmaga, ei tähenda see, et see kuidagi halvemini töötaks. Teistmoodi – jah, aga kehvemini – kindlasti mitte. Igapäevasel Androidi kasutajal võivad esimesed hetked Microsoftiga olla kukaltkratsimapanevad ja imestusttekitavad, kuid harjumine tuleb kiiresti ja teistmoodi loogika saab ruttu omaseks.

Kuigi tegemist on järjekorras juba mitmenda Microsofti telefonitarkvaraga (nüüd on lisandunud ka WP 8 3. värskendus), ei hakanud silma uuendusi, mis oleks nii erilised, et neile eraldi tähelepanu juhtida. Võib julgelt öelda, et nende jaoks, kes on juba harjunud Windows Phone’i kasutama, üllatusi ega muutusi pole ning see, mis varem töötas, töötab ka nüüd. Sama lugu on kahjuks ka puudustega – need puudused (ja ka erinevused Androidist), mis varem WP kasutamise tülikaks muutsid, on endiselt alles.

Androidi kasutajate jaoks on üks olulisemaid argumente Play poes saadaolevate rakenduste (sh ja ennekõike tasuta äppide) peadpööritav hulk. Ebaõiglane oleks võrrelda Google Play’d ja Windows Store’i, sest nendes pakutavate rakenduste hulk on väga erinev. Kuna rakenduste valik ja kogus on enamus nutitelefonide kasutajate jaoks määrava tähtsusega, siis näeb Microsoft oma poe arendamisega vaeva ja praeguseks on WP jaoks loodud palju rakendusi, mida konkureerivate operatsioonisüsteemide kasutajad juba aastaid nautinud on. Microsofti kahjuks rääkivaid erinevusi on siiski endiselt palju ja Redmondi meeste tööpõld on lai.

Milles aga Windows Phone kõikidele konkurentidele suured silmad ette teeb, on koostöövõime Microsofti teiste toodetega. Nendele ettevõtetele, kus on kasutusel Office 365 või Exchange koos kõige sinna juurde kuuluvaga (Sharepoint, SkyDrive Pro, Lynx jne), võib uut Lumiat julgelt soovitada – kõik  alates konfigureerimisest toimib intuitiivselt ja kui lepase reega. Võrdluseks: Androidi või sellele loodud e-postirakenduste seadistamine Office365-ga töötamiseks kipub reeglina esimesel paaril korral nihu minema. Kui see ka õnnestuma peaks, on koostöö algeline, et mitte öelda puudulik. WP 8 puhul tuleb tunnistada, et Microsoft on ära tabanud, mida koostöövõime ideaalses maailmas tähendab. Ilma igasuguse liialduseta võib öelda, et pärast meiliaadressi ja parooli sisestamist olid sünkroniseeritud mitte ainult e-kirjad, vaid ka kalender, kontaktid ja ühiskasutuses olevad dokumendid.

Kokku võttes: kui võtad Microsofti serverisse, võta ka nutitelefoni

Kui phablet on sinu teetass, siis tasub Lumia 1520 kindlasti kaalumist (kui kõrge hind just eemale ei peleta). Hea ekraan, korralik kaamera,  vastupidav aku ja väga eeskujulik koostöö Microsofti tark- ning riistvaraga tõstavad Lumia konkurentidest sammu võrra ettepoole.

TEHNILISED ANDMED
Nokia Lumia 1520

Hind: 699 eurot (Elisa)
Ekraan: 6-tolline, 1920 x 1080 pikslit
Protsessor: Qualcomm Snapdragon™ 800, neljatuumaline, 2,2 GHz
Kaamera: 20-megapiksline optilise pildistabilisaatoriga PureView põhikaamera sensor (Zeissi optika)
Teise kaamera eraldusvõime: 1280 x 960 pikslit
Aku: 3400 mAh, 25,1 tundi kõneaega (3G), 10,8 tundi video taasesitust, 124 tundi muusika taasesitust, 13,6 tundi Internetis surfamist WiFi-võrgus
Juhtmeta laadimine: jah, sisse ehitatud
SIM-kaardi tüüp: Nano SIM
Massmälu: 32 GB, laiendamiseks kasutatava mälukaardi tüüp: MicroSD
Muutmälu: 2 GB
Navigeerimisfunktsioonid ja -teenused: HERE Maps, HERE Drive+
Ühendused: Bluetooth, WiFi a/b/g/n/ac, NFC
Andmeside: LTE kuni 150 Mbit/s, HSDPA 42 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
Kaal. 209 g

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.