Aastal 1969 ühendusid Internetti esimesed kaks arvutit. Väike samm inimkonnale võrreldes 1969. aastal esimest korda Veenusele maandunud Venera 5-ga või inimese esimeste sammudega Kuul. Kuid tagantjärgi on Kuul praegu vähem inimesi kui oli 1969. aastal ja ega Veenuselgi palju kosmoseaparaate viibi. Internetti on aga 45 aastat hiljem ühendatud juba peaaegu 25 miljardit seadet. Veebi on üles pandud miljard kodulehte – üks koduleht iga seitsme inimese kohta maailmas.
Eestisse jõudis aga esimene internetiühendus muu maailmaga 26. märtsil 1992. aastal, kui esmakordselt registreeriti ka ee. domeen. Eesti esimeste registreeritud domeenide hulgas oli Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi, Tartu observatooriumi ja ajalehe Postimees domeen.
Ajakirja Arvutimaailm esimese numbri ilmumiseni oli jäänud siis alla aasta.
29. oktoobril 1969. aastal loodi ARPANET-i link California Ülikooli ja Stanfordi Instituudi vahel. Kell oli siis 22:30, kui esimesed bitid inimkonna ajaloos üle Interneti teele saadeti. 5. detsembril 1969 oli Interneti suurus juba kahekordistunud - netis oli neli arvutit.
Aastal 2015 on 25 miljardist seadmest Internetti ühendatud rohkem kui ainult arvutid - tuledest ja kütteseadmetest kuni uste ja akende lukustamise ja avamise seadmeteni – mida kõike kontrollitavad ka mobiilsed nutiseadmed.
Samsungi infograafiku andmetel on praegu aastas edastatava info hulk 1 572 877 GB, 1969. aastal edastatud esimese teate pikkus oli aga kaks tähte: I ja O. Siis ühendus katkes.
Head Internetipäeva!
FOTO: (CC) Brown University 1969