Tüüpiline kodu aastal 2022: 500 nutiseadet ja ülikiire ühendus | AM.ee

Tüüpiline kodu aastal 2022: 500 nutiseadet ja ülikiire ühendus

Asjade Interneti (Internet of Things) asjad on juba õige pea nii odavad, et nende ühendamine Internetti ei maksa peaaegu midagi. Gartner ennustab, et selliseid asju, mis on ka nutikad oma võrgutalitustes, on aastal 2020 igaühe kodus keskmiselt 500. Koduvõrk on siis nagu üks keskmise suurusega ettevõtte kiire sisevõrk praegu.

Aina odavnevad sensorite, võrguühenduste ja arvutikiibistike hinnad tähendavadki seda, et need kolivad aina lihtsamatesse ja odavamatesse seadmetesse, räägib Gartneri uuring. 2022. aastal on neid meie kodus juba sisse seadnud sadu. Äris aga võidavad need ettevõtted, kelle ka kõige lihtsamad tooted on nutikad: see tagab edu poeriiulil ja võimaluse hinnata oma toote kasutamist.

"Usume, et väga lai tootevalik saab lähiajal nn targaks tooteks," ütles Gartneri analüütik Nick Jones. "Asjad hakkavad omavahel juhtmevabalt suhtlema. Keerulisemad asjad omavad lisaks sensoritele ka kaugjuhtimise võimalust ehk kahepoolset sidet. "Asjade Interneti" (IoT) lisafunktsionaalsuse hind hakkab maksma alla ühe dollari."

Tarkade asjade hulk kasvab aeglaselt, kuna suuri kodumasinaid vahetatakse kodus välja siiski üsna harva. Kuid 2020.-2025. aastal jõuavad need enamikesse kodudesse. Väiksemad ja lihtsamad seadmed juba varem. Nutikaks muutuvad kõik: puldid, muusikakeskused, televiisorid, ahjud, pliidid, pesumasinad, transpordivahendid, koduvalve ja kliimaseadmed. Lõpuks ka hambapastatuubid, toidukarbid ja mööblitükid. Ning muidugi ka terviseseadmed. Lisaks tuleb juurde hulk uusi seadmeid, mida kodus kasutama hakatakse.

Gartneri eksperdid ennustavad, et asjade Internets ei hakka ükski traadita tehnoloogia valdavalt domineerima, vaid kasutusele tuleb mitmeid erinevate omadustega lahendusi: WiFi, Bluetooth, ZigBee, mobiilivõrk ja mitmed nn mesh-võrgud, kus seadmed suhtlevad keskse seadmeta otse, omavahel.

Nutikas kodus saavad olema seega mitmed sillad ja üleminekud, mis neid tehnoloogiaid aitavad omavahel siduda. Enamsu IoT asju ei vaja seinas juhtme otsas olemist ja seega tuleb hea teenistus ka akutootjatele: lisaks 500 nutiseadmele kodus on vaja ka sadu akusid, mis neid töös hoiavad. Akude laadimine käib mõistagi juhtmevabalt.

Kasutajaid huvitab kõige selle juures ka privaatsus ja turvalisus: kui kodu on paksult täis sadu võrku ühendatud sensoreid, siis kas on üldse veel midagi, mis jääbki privaatseks või on kõike võimalik jälgida? Gartner pakub välja, et kuna andmete väärkasutamise suhtes on kliendid tulevikus veelgi tundlikumad, siis igasugune üleliigne nuhkimine maksab firmadele kohe kätte klientide massilise lahkumise näol.

Detailsem analüüs 2022. aasta "asjade Internetist" avaldati Gartneri uuringus "The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities."

PILDIL: INTELI QUARK, ÜKS IOT TULEVASTEST PÕHIKIVIDEST. FOTO: INTEL

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.