Netikrapi ematest | AM.ee

Netikrapi ematest

Kassettmakid on minevik ning eriti kauge möödanik (kuid väikest tagasitulekut tegev) on vinüülimängija. Muusika kuulamiseks tegelikult ei tulegi väga mõttesse kasutada midagi muud, kui tavapärast arvutit ning sinna külge ühendatud korralikke kõlareid. Minu laual ei ole võimast helisüsteemi ega ka kõige odavamat kontoritarvete poest pärit kõlaripaari, vaid üsna keskpärased Bose kõlarid. Nagu Google´i tulemus ise näitab, on neid seniajani saada hinnaklassis ligi 100 eurot.

Kuid tundub, et turgu on ka iseseisvatele krappidele, nagu me neid kunagi tootmis- ja kontoruruumidest möödunud sajandil tundsime. Nii sattuski meie improviseeritud laborisse seade IN300, Scansonicult.

Musta värvi kolmeliitrise veinipaki suurune läikiv karp, mis meenutab 90ndate poppi ülesöönud raadiokella pakub nagu seda tüüpi tooted ikka alarmi, servades asuvad kaks sisseehitatud kõlarit ning keskel suur nupp kanalite kruttimiseks ning ekraan. Seega ei midagi üleliigset, ei midagi puudulikku.

Kui välja jätta läikiv pind, mille peale on juba mõne päevaga kogunenud märgatav kogus tolmu (oleks krapp puidu tooni või pastelsem), siis polekski millegi üle viriseda välimuse osas. Puitkorpusega ja valge, mis vähem tolmu reedab, ongi vähemalt kodulehe info järgi saadaval, meie testis oli must isend.

Karbi avamisel alustasin koheselt metoodikaga, mida armastan nimetada „ematestiks“. See tähendab, et proovin, kas minu ema saaks selle seadme kasutamisega ise hakkama. Pean etteruttavalt mainima, et enamike seadmete puhul kukub see test väga haledalt läbi, kuid antud aparaadi puhul on tulemused üllatavalt head.

Kui mu ema peale OK, Cancel ja F* sõnade veel midagi inglise keelest teaks, oleks seadistamine maru lihtne. Kahjuks on ka tema taani, saksa, prantsuse ja Itaalia keel roostes ning appi peaks ruttama vähemalt kakskeelne järelkasv.

Kui keelebarjäär kõrvale jätta, käib näiteks WiFiga ühendamine väga lihtsalt ja internetiraadiote hulgast on kergesti leitav ka üsna vähestes eellähtestatud jaamade valikus leiduv Raadio Mania. Olemas on veel antenn ja FM-vastuvõtja, helisisend, võrgukaabli pesa ning kõrvaklapi pesa, kuhu saaks ka suuremad kõlarid või vaikseks kuulamiseks klapid pista.

Mingil mudelil on vist ka USB-ühendus, kuna pesa koht on olemas, kuid meie seadmel oli see plastikutükiga suletud.

Nagu raadiotootja ise reklaamib, võib alla laadida ka mobiilirakenduse, millega saab kohalikus võrgus seadet juhtida. Samas võrgus olles saab mobiilsest seadmest ka lugusid striimida ning makk suudab ise võrguseadmeid otsida ja ühenduda jagatud UPnP meediaga.

Nüüd aga subjektiivse hinnangu ja testitulemuste juurde.

Sõna krapp on selle kohta tehniliselt üsnagi korrektne väljend, kuna ca 200-eurone seade jääb väga palju alla 100 eurot maksvatele Bose kõlaritele. Selge on see, et helisüsteemiga ei peagi nii väike aparaat võrreldav olema, kuid isegi peale ekvalaiseriga mängimist ei paranenud kvaliteet märkimisväärselt – ikka plastmassine, natuke iseloomutu seebikarbi heli.

Kasutajamugavuse osas on ka küsitavusi. Tavapärase paiknevusega suur ümmargune tuuning-LEDidega, nupp teeb kõike muud kui muudab helitugevust: sarnane nupp muudel sedamoodi raadiotel teeb 99% juhtudest just helivaljuse reguleerimist. Heli jaoks on hoopis kaks pisikest nuppu, mida minu nisanäppudega oli üsna raske ära tabada. Sama suur nupp, mida vajutades võiks makk näiteks sisse lülida, on hoopis valikute vms tegemiseks ning selle alla on paigutatud sama tillukene power-nupp ehk sisselülitamise nupp. Ning siis on lisaks veel info, menüü ja mode (tavaliselt source´i ehk heliallika) nupud + back ehk tagasi-nupp, millest on üsna palju kasu menüüdes ekseldes.

Kas ma ostaks sellist aparaati? Jah, kui sellel oleks USB-liides ning hinda küsitaks selle eest poole vähem. Maakoju - miks mitte; ja kui oleks veel ka patarei või aku võimalus, siis võib-olla isegi mujale kaasavedamiseks. Praegusel juhul on jääb natuke vajaka helikvaliteedist ning kõvasti harjumist vajab ka kasutajaliides.

MARKO HABICHT

Seadme andis testida Mamear.

TEHNILISED ANDMED:
Netiraadio Scansonic IN300

Hind: 229 eurot (Mamear)
Raadiod: kombinatsioon FM- ja Internetiraadiost, tuhanded raadiojaamad üle kogu maailma
Helisisend: AUX-sisend, 3,5 mm
Kell ja äratus: jah
Kõlarid: 2 x 5 W
Mobiilirakendus: App Store´is ja Google Play´s IOS-seadmetele ja Androidile
Väljund: kõrvaklapid, 3,5 mm
Mõõdud: 300 x 120 x 158 mm

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.