? 3D mudelite väljalõikamiseks tuli tavaliselt pöörduda mõne teadusasutuse või kalli teenusepakkuja juurde, sest 3D printerid maksavad väga palju. Kas selles valdkonnas on hakatud ka väiksema eelarvega firmadele midagi lihtsalt kasutatavat tootma?
! 3D printerid ongi muutunud nüüd hinnalt soodsaks ja mõõtmetelt lausa töölauale sobivaks. Üks selline on Jaapanis loodud iModela – tavalise printeri mõõtu seade, mis lõikab soovitud keha plastiku-või kummilaadsest materjalist välja.
iModela tootjaks on Jaapani firma Roland DG, mis on tuntud kui laiaformaadiliste profiprinterite tegija. 3D printer on üks esimesi n.ö laiatarbeseadmeid, mis tavakasutaja jaoks ruumilisi objekte aitab erilise ettevalmistuseta välja lõigata. Sobib näiteks mõnele väiksemale disainibüroole, tööstusettevõttele või käsitöölisele prototüüpide või väikeste mänguasjade valmistegemiseks. Lausa metallist mudelit nii lihtsa ja väikese printeriga ei saa, kuid kasutatavate materjalidena nimetatakse kummi, vaha, puitu või plastmassi.
Tööruumi mõõtmeteks on 86x55x26 millimeetrit, arvutiga ühendatakse seade nagu üks tavaline printergi üle USB kaabli. Kaasasoleva iModela Creatori tarkvaraga võib oma mudelid arvutis valmis teha ja siis printerisse saata. Toetatakse DXF and STL formaadis faile, millest koostatakse printeri jaoks sobivad tööjuhised lõikamissuundade ja freesimisjärjekordadega.
iModela on vaatamata oma kompaktsusele veel ka kokkupandav, nii et see mahub ära väikesesse kohvrisse. Seega on 3D printer lausa kaasaskantav.
Roland DG on loonud ka iCreate-nimelise portaali, kust saab ka mõned näidisfailid alla laadida alustuseks ja osta toormaterjali, millest masin oskab kolmemõõtmelisi kujundeid välja lõigata.
Ilmselt on mõne aasta pärast 3D printerid juba sama tavalised nagu värviprinterid praegu – neid ostavad inimesed koju igapäevaseks tarbimiseks, suuremaid seadmeid kasutavad suveniirimeisterdajad ja käsitöölised, veel võimsamaid mudeleid aga mõned tööstuslikud vidinatootjad näiteks eritellimusel korpuste väljalõikamiseks. iModela maksab ligi 607 eurot, seega pole 3D printer juba praegugi enam müstiliselt kallis asi. Küll aga maksab palju väljalõigatav materjal: viie kummisarnase toorikuga komplekt näiteks alates 56 eurost.
KAIDO EINAMA
TEHNILISED ANDMED
3D printer iModela iM-01
Hind: 607,22 eurot (Roland DG North Europe)
Kasutatavad materjalid: plastmass, balsapuu, kumm, vaha (kuni 200 g)
Tööruum: 86x55x26 mm
Mehaaniline eraldusvõime: 0,000186 mm/aste
Ühendus arvutiga: USB 2.0