Nutitelefon ilma rakendusteta pole õige nutitelefon. Järgmise asjana tuleb muidugi vaba 14 gigabaiti neid täis tõmmata. Siiski päris täis ei saanud, natuke üle 10 GB jäi endiselt vabaks, kui osa mittevajalikke jälle ära kustutatud sai.
Ilusad rakendused
Windows Phone 7 rakendused on Androidist tulnu jaoks väga ilusad. Hea disain, mõnus navigeerimine üle Metro kasutajaliidese. Paraku on vähe tagasisidet kasutajale - seda, et mõnda nuppu sai vajutatud, näitavad vaid väga pisikesed täpikesed, mis hakkavad ekraani ülaservas sõudma ja päikese käes õues pole neid peaaegu üldse näha.
Surnud avaekraani-ikoonid
Ilmaprogramm Weather View, mis esimesena telefonis oli, kuna andis Yr.no ilusa meteogrammi, sai hiljem siiski Gismeteo vastu vahetatud – esimene Live Tile´is ehk avaekraani aktiivsel ikoonil enam ei uuendanud ilmateadet ja lõpetas tasapisi ka tunniennustuste näitamise.
Lisaks ei leidnud Weather View järgmisel päeval enam ühtki linna, mida lisada. Ei Riiat, Stockholmi. Asemele sai aga pealtnäha ka ilus Gismeteo. Selle Live Tile töötas esialgu korralikult, puudu tundus olevat vaid kena Yr.no meteogramm. Kuid Gismeteo pani ilmaga väga tugevalt mööda – ei olnud esmaspäeva öösel Riias -3 ja lumi, nagu ennustas. Puud olid ilusti lehtes, toomingad puhkesid õide ja kümne plusskraadi ringis oli silma järgi, lompidel polnud isegi jääkirmetist varahommikul. Seega tuli ka Gismeteo välja vahetada ja praegu on telefonis Weather Channel - väga Ameerikakeskne, aga näitab tunnikaupa ennustust kuni 36 tundi ette ja 10 päeva ette päevaennustust. Paraku Live Tile jälle ei tööta - kunagi tuleb midagi veel sobivamat leida. Kas keegi teab soovitada?
Instacam on Windows Phone´i alternatiiv Instagramile. Varem paistis rakendus olevat üsna populaarne ja töötas hästi, aga tundub, et tegemist on asjaga, mis Instagramile endale ei meeldi. Nimelt Instacam vabandab, et Instagrammi oma piltide saatmine enam ei tööta ja palub küsida Instagrami foorumist selle taaslubamist. Oma pilte saab aga Instagrammi-stiilis töödelda edasi ja postitada teistesse sotsvõrkudesse.
Järgmist populaarset pildi-sotsiaalvõrku Pinteresti asendab Pinspiration – tasuta variant ja Pro maksab mõne euro.
Kui peaks tahtma oma Amazoni raamatukogu nutitelefonist lugeda, siis Amazon Kindle täiesti töötab. Üsna äravahetamiseni sarnane Androidi kliendiga.
SkyDrive – Microsofti pilveteenus mõistagi peab töötama Nokia Windows Phone´iga telefonis. Skydrive´i pilveteenus eraldi rakendusena (pilte ja Office´i dokumente saab niigi Skydrive´i saata või sealt vaadata) aitab paremini faile hallata ja näiteks mobiilist saata linki mõnele oma jagatud Skydrive´i failile, ilma et peaks seda kuhugi veel eraldi üles panema. Office´i dokumente saab muidugi otse telefonist redigeerida. Kaamera pildid lähevad vastavalt seadistades automaatselt ka pilve ehk Skydrive´i kettale. Mahtu pakutakse 7 GB, varasemad Skydrive´i kasutajad said hiljuti oma mahtu suurendada 25 GB peale.
Skype ei oska võrgus püsida
Skype tundus Windows Phone´is täiesti mõttetu rakendus selles mõttes, et olla ise kättesaadav. Ainuke võimalus on avada Skype ja passida ekraani, et keegi sinuga ühendust võtaks, sest niipea, kui ekraan kustub või juhtud Skype´i ekraanilt ära minema, lülitub Skype taustal välja. Kõned üle 3G on nii pika viitega, et vestlus eriti ei kipu õnnestuma, üle WiFi veel kuidagi saab.
IM+ on aga Skype´ile hea alternatiiv selles mõttes, et toob ka teised suhtlustarkvarad kõik ühte rakendusse ja pole neid vaja pidevalt ümber lülitada. Erinevalt Microsofti omanduses olevast Skype´ist on kolmas osapool ehk Saksa arendaja suutnud luua Windows Phone´ile juba töötava suhtlustarkvara, mis toimetab sõnumid edasi ka siis, kui rakendus on taustal või täitsa kinni. Puuduseks on MSN-i mittetoetamine, aga MSN on teatavasti Windows Phone´is niigi tihedalt sisse ehitatud.
Lõpetuseks aga muidugi maksab mainida ka seda, et mõned päevad tagasi sai WP7 platvormile valmis Viber. See otsib kontaktide seast teised Viberi kasutajad ja lubab neile helistada üle andmeside, mitte kõneteenuse. Teateid saab ka saata, tasuta. Kas ja kuidas see taustal töötas, jäi veel proovimata.
Reisile ja loodusse
Väikesele reisile minnes selgus, et Windows Phone´ile on olemas mugav reisirakendus - Tripit. Foursquare on ka Windows Phone´is ja ilusam kui kuskil mujal. Lihtne on end sisse logida, aga tüütu on see, et kui GPS väljas, tuleb Foursquare kinni panna, seadetest GPS sisse panna ja jälle Foursquare lahti teha.
Time-lapse Cam – fotohuvilisele võib see ära kuluda praegusel kõige rohelise tärkamise ajal, et filmida näiteks rohu kasvamist või puu lehte minemist. Windows Phone´ile on 4-5 head timelapse´i tegevat rakendust, kui vaid Nokia Lumia 800 kiirelt tühjenev aku sellele vastu peaks.
Sünkroniseerimine ja veebi-install
Windowsphone.com kaudu rakendusi telefoni saates ei tehta seda nii mugavalt kui näiteks Androidis (klõpsates Play.google.com "installi" paigaldatakse rakendus Androidis distantsilt otse telefoni), vaid WP7 puhul saadetakse hotmaili aadressile link, kust asi telefoni laadida ja siis paigaldada. See on küll turvalisem, aga natuke ebamugavam.
Mugav on aga Wireless Sync – kui telefon satub koduvõrku, siis sünkroniseeritakse üle WiFi kõik vajalik arvutiga ära. See käib muidugi läbi Zune´i, mis arvutis peab olemas olema.
Akuprobleem
Ühel hommikul jäi telefon pildituks ilma hoiatamata – aku tühi. Nokia Lumia 800 aku tegelik elu ja lubatud ooteaeg on ilmselt suurima erinevusega, mida viimasel ajal nähtud: lubatakse kuni 2 nädalat ooteaega, aga tegelikult, kui jätad näiteks õhtul täislaetud telefoni sisse, võib see hommikuks tühi olla.
Kogenud kasutajad soovitasid ööseks Nokia laadima jätta - siis on hommikul pilgeni täis ja kestab ilusti tööpäeva lõpuni. Kui tahad kindel olla, et miski keset päeva kiirelt telefoni tühjaks ei söö, tuleb avaekraanile panna WiFi, GPS-i ja Bluetoothi lülitamise nupud ning MSNis ja Facebookis ei maksaks ka oma profiiliga kogu aeg online´is olla - muidu võib ootamatult telefoni aku ikkagi enne õhtut tühjaks saada.
Eile sai Lumiaga aku tühjenemiseni filmitud. Järgmisena räägime videotestist.