Kui üks mu kõvaketas tegi õhulennu ning peale hädamaandumist keeldus andmeid jagamast, tuli välja käia tuhandeid kroone väärtusliku info taastamiseks. Minu järgmine ketas saab olema vee-, põrutus- ja kõige muu kindel.
Eestis müüb Photopointi poekett Silicon Poweri Armor-seeria väliseid kõvakettaid, millest kallimad toetavad USB 3.0 liidest ning peaksid vastu pidama puusa kõrguselt betoonile kukkumise, kuni 1m sügavusele uputamise, mitmesajakilosele survele ja kindlasti midagi veel, mida lubab militaarstandard MIL-STD-810F ja IEC529 IPX7. Meile võimaldati testimiseks kaks 500 GB suurust kõvaketast: odavam ja väiksem Armor A50 ning seeria lipulaev A80.
A50 töötab mini-USB kaabliga. Standardi järgi lubab USB 2.0 kiirust 480 Mbit/s ehk 60 MB/s. Reaalses testis saavutas ketas vaevu pool sellest, jõudes 34 MB/s andmeedastuskiiruseni.
MIL-STD-810F 516.5 standardist lähtudes peab ketas vastu 26 kukkumisele kõikidele külgedele ja nurkadele kõrguselt kuni 122 cm. Seda saab ka kinnitada, et kukkumist ketas tõesti kannatab. Esimesel korral maandus küll kuidagi imelikult ning lõi korpuse veidi pilukile, kuid kergelt surudes läks see krõpsuga õigesse asendisse tagasi. Antud isendil on ka mugav nupukene ja tarkvara, millega sünkroniseeritakse kettal ja arvutis olevad andmed.
Armor A80 on varustatud kiire USB 3.0 ühendusega, mis viib USB kaudu andmete edastuse uutele kiirustele. Teoreetiline andmeedastuskiirus ulatub kuni 5 Gbit/s ehk 680 MB/s. Keskmine sisemine kõvaketas on kiirusega 3 Gbit/s, mis tähendab, et isegi parimal juhul ei ole võimalik lubatud edastuskiirust kätte saada. Ka meie testis saavutas väline ketas maksimumpiigi 82 MB/s.
Paigutades välise kõvaketta karpi SSD ketta, tõuseb kiirus kahekordseks. Samas SSD ketas ei oma liikuvaid detaile ning on ise juba purunemiskindlam, mis teeb kaitsva boksi otstarbe küsitavaks.
Kukkumisstandard on ka sellel kettal ning lisaks veel IEC529 IPX7, milles nr 7 näitab, et tegu on seadmega, mis võib 30 minutit olla kuni 1m sügavusel vees.
Peale kukutamist leidsime, et on õige aeg teha proovi, et mis juhtub, kui kanuu ümber läheb ja kotis juhuslikult see kõvaketas on. Paraku pidime pettuma: kuna isegi kummikork, mis tihendab juhtmepesa, jäi veest välja, siis kuskilt mujalt toimus leke. Photopointi enda testis oli ketas edukas. Kõvaketas oli korralikult vett täis ning käima seda ei julgenud lühiseohus panna. Peale kuivatamist õnneks kõik töötas, kuid see ei muuda tõsiasja, et vesi ei tohiks sisse jõudagi. Tegin vaakumtesti, mis näitas, et õhulekkeid oli küllaga. Teadlikult upudada seda kõvaketast ei julgeks.
MARKO HABICHT
TEHNILISED ANDMED
Välised kõvakettad Silicon Power Armor
A50 ja A80
Hind 500 GB kohta (Photopoint): 75 eurot ja 85 eurot
Ühendus: USB 2.0, kuni 480 Mbit/s ja USB 3.0, kuni 5 Gbit/s
Mõõdud: 133,8×78,3×16,2 mm ja 139,45×94×18,1 mm
Kaal: 200 g ja 270 g
PLUSSID
väike
hea kiirus
kerge kaal
teoreetiline veekindlus
sünkroniseerimisnupp
kaabel korpuses
MIINUSED
pehmem korpus
kallim hind
lasi vett läbi
AM HINNE: 3 ja 3
FOTOD: MARKO HABICHT