Mitteametlikel andmetel kasutavad nii Dell kui Apple nende kahe toote juures sama LG LM270WQ1 LCD paneeli. Seega maksab Delli 27-tollist monitori U2711 ja kõik-ühes lauaarvutit iMac 27" omavahel võrrelda.
Taustavalgustuse on aga tootjad erineva valinud. Dell hoiab konservatiivsemat joont ning eelistab siiani taustavalgustuseks W-CCFL gaaslahenduslampe, iMac üritab trendikas olla LED taustavalgustusega.
Delli monitorid on kahtlemata video - ja fototöötlusega tegelevate huviliste seas populaarsed. Enim levinud mudelid olid siiani 2408WFP ja 3008WFP. Soosingu osaliseks said need monitorid tänu avarale värviruumile ning mõistlikule hinnale. Värvikriitiliseks tööks nagu täpne trükiettevalmistus need monitorid siiski kõige paremad pole. NEC ja Eizo seavad siin kvaliteedi standardid.
Delli viiluke profigraafika turust
Nüüd on Dell üllatanud uue tegijaga, 27-tollise monitorigaU2711. Selle väljatöötamine tõestab selgelt Delli otsust haarata viiluke professionaalsest graafika, pilditöötluse ja trükiettevalmistuse turust. Dell on otsustanud rinda pista vanade tegijatega nagu Eizo, NEC ja Maci Cinema Display. Arvestades hinda, eraldusvõimet, diagonaali ja häid kolorimeetrilisi omadusi,on tegemist agressiivse tururündamisega.
Tehnilisest spetsifikatsioonist leiab mõned olulised näitajad,mis huvi testimise järgi suurendasid.
Esiteks muidugi kõrge 2560x1440 eraldusvõimeehk 109 dpi (pikslit tolli kohta).Teiseks avar värviruum,mis katab 96% Adobe RGB värviruumist.Ainult kõnealuses mudelis on kasutusel tehases teostatav kolorimeetriliste näitajate optimeerimise tehnoloogia PremierColor. Selleabil seadistatakse U2711 paneel võimalikult lähedaseks sRGB ja Adobe RGB värviruumidega. Kõik isendid on tehases eraldi sertifitseeritud ning iga monitoriga on kaasas A4 formaadis kalibreeringu raport.
Keskmine Delta-E väärtus ei tohi ületada väärtust 5. Ma ei tea täpselt,kuidas Delli tehases Delta-E ehk värvinihke väärtuseid mõõdetakse, kuid üldiselt on 5 juba suhteliselt suur nihe ning sellisesse vahemikku mahtumine ei tõsta seda mudelit konkurentidest esile. Paneelis kasutatav W-CCFL taustavalgustus aitab avardada värviruumi.
Testitulemuste kohta võib öelda, et tooniülekande kõverad on üle keskmise head,aga mitte perfektsed. Keskmiste pooltoonide ja heledamate pooltoonide vahemikus on märgata kerget nihet. Tooniülekanne võiks olla lineaarsem. Valgepunkt 6600 Kelvinit on igati eeskujulik.
LCD monitorid üritatakse tehases seadistada võimalikult lähedale gamma 2,2 väärtusele ning sellega saab U2711 samuti ideaalselt hakkama.Eriti positiivne üllatus on väga hea musta punkt 0.1 cd/m². IPS paneelid tavaliselt nii madala mustani ei küüni.Valge luminentsiks soovisime 120cd/m² ning saavutatud 128cd/m² näitab, et heleduse seadistamine toimib üsna täpselt.
Värviruum on nii nagu lubatud. Katab suures mahus Adobe RGB ning on võrreldes iMac 27“-ga avaram. Olgu öeldud, et iMacis kasutatakse W-CCFL lampide asemel LED taustavalgustust.
Tausatvalgustus on suure pinna kohta rahuldavalt ühtlane. Silm torkavalt tumedamaid laike märgata pole. Ekraani keskel ja alumises vasakus servas märkab hoolika vaatluse käigus õrnalt tumedamaid kohti. Küll aga ei suuda ekraan puhast valget kuvada. Õrnalt lööb läbi rohekas värvinihe.
Hallgradient mustast valgeni ei ole perfektselt sujuv, kuid õnneks pole isegi tumedates alades märgata tugevalt järske ja häirivaid plokkimisi. Varjualades, RGB vahemikus 15 15 15 – 130 130 130 tekivad halltoonides tihedalt plokkivad üleminekud. Heledates alades suudab U2711 käituda eeskujulikumalt.
Delli puhul on tegemist kindlasti professionaalse kuvariga. Sobib ideaalselt graafika- ja videotöötluseksning kujundajatele.Minu kui igapäevase fotoprinteri kasutaja pilgu läbi on Dell U2711 rahuldavalt toimiv isend. Loomulikult saab selle monitoriga edukalt fotosid töödelda, kuid trükiettevalmistuse vajadusi arvestades jätavad mõned näitajad siiski soovida.
iMac 27” – nuriseda on vähe
Arvata võib, et uus iMac 27” kasutab Delliga sama LCD paneeli. Resolutsioon on igatahes U2711-ga sama ning 2560x1440 dpi lahutusega paneelid on turule ilmunud alles hiljuti.
iMac hoiab ka see kord temale omaselt traditsioonidest kinni. Monitoril puudub igasugune sisemine menüü, millele kasutaja ligi pääseks. Halvemaks ta sellest kindlasti ei muutu. Arvestades LCD tehnoloogia iseärasusi, pole sisemisest menüüst kolorimeetriliste näitajate optimeerimisel kuigi palju kasu ka. Ainuke näitaja, mida riistvara tasemel seadistatakse, on heledus ehk valge luminents. Seda võimaldab Mac läbi operatsioonisüsteemi teha.
Üks kasutaja seisukohast oluline erinevus Delliga on ekraani pinnatöötlus. Dell on kaetud mati Anti Glare kihiga, iMac aga temale tüüpiliselt läikiva pinnaga.
Tooniülekande kõverad on iMacil Delliga võrreldes lineaarsemad. Ilus sirge tooniülekanne tagab icc profiilis minimaalsed vajalikud korrektsioonid. 6700-kelvinise valgepunkti üle nuriseda pole mõtet, kuigi Dell hiilgas siin parema täpsusega.
Väga hea musta luminents 0,1 cd/m² teeb ainult rõõmu. Ühtlasi võib tõmmata paralleeli Delliga, millel on täpselt sama madal must. See kinnitab veel kord mitteametlike allikate väidet, et mõlemis isendis on kasutusel sama LCD paneel.
ANDRES TOODO
TEHNILISED ANDMED
Dell Ultrasharp U2711
Hind: 13990 krooni (MAX 123)
Paneel: 27tolline IPS, 2560x1440 pikslit
Heledus: 350 cd/m2
Ühendused: VGA, 2xDVI, komposiit- ja komponentvideo, HDMI, DisplayPort, USB hub (4x), 8-ühes mälukaardi lugeja
Mõõtmed: 428x647x200 mm
Kaal: 7,8 kg
Arvutimaailma hinne: 5-
iMac 27"
Hind: 25590 krooni (kõik-ühes arvutikopmplekt, IM Arvutid)
Paneel: 27tolline IPS, 2560x1440 pikslit
Heledus: 375 cd/m2
Ühendused: Firewire, 2xUSB, SD kaardi lugeja, WiFi, Bluetooth, Ethernet
Mõõtmed: 51,7x65x20,7 cm
Kaal: 13,8 kg
Arvutimaailma hinne: 5-