Arvutimaailm käis eelmisel nädalal Stockholmis vaatamas Tele2 ja Telenori ühist 4G võrku, mis peaks järgmisel aastal väljaehitatuna katma 99 protsenti Rootsi elanikest. Leviprobleemid neljanda põlvkonna mobiilivõrgus lahendatakse nii nagu praegu 3G võrgus - 900 MHz sageduse kasutuselevõtuga, mis on tavaline GSM võrgu sagedus ja levib hästi ka kaugema maa taha.
Tele2 pressiüritusel anti kätte ka kiirusesihid lähiaastateks: 2012. aastal saab 3,5G võrk maksimumkiiruseks 80 Mbit/s, 4G selle aasta lõpuks 160 Mbit/s ja 2015. aastaks 300 Mbit/s. Rootsis, muide, ei tohi operaatorid reklaamida seda maksimumkiirust, mida tehnoloogia võimaldab, vaid reaalset kiirust. Nii peabki Tele2 oma reklaamides pakkuma keskmist kiirust 80 Mbit/s oma 4G andmesidepakettide juures, mitte astronoomilist kaks korda kiiremat ühendust, mida keegi niikuinii kunagi ei näe.
Nii nagu 3G võrgu ehitamisel heitsid kaks operaatorit ühte - Tele2 ja Telia ehitasid Rootsis kahepeale ühe 3G võrgu (sest Telia ei saanud litsentsi), siis niimoodi ehitatakse ka 4G võrku üheskoos, seekord aga Telenoriga. Tuleb odavam ja rohelisem. Piirkonnad on tegijate vahel ära jaotatud, et topeltkatmist poleks vaja. See teeb võrgu väljaehitamise hinnaks 40-50 protsenti päris "oma" võrgu hinnast.
900 MHz ja 2600 MHz sagedusega 4G võrk paigaldatakse nii linna kui maale, sest linnades levib 2600 MHz 4G võrgu signaal väga halvasti siseruumidesse. GSM sagedusel opereerimine aga tähendab operaatori jaoks seda, et vanad, rohkem ressurssi nõudvad 2G võrgu telefonid vajavad ka oma kõnekanaleid ja jaamu tuleb panna väga tihedalt. Stockholmis pannaksegi täiendavaid jaamu tihedamalt igale poole.
Rootsis on esimese avaliku kommertsvõrgu 4G-ga avanud Telia, kattes Stockholmi piirkonna. Tele2 plaanib kommertsteenuse välja tuua selle aasta jooksul. Katta tahetakse Stockholm, Göteborg ja Malmö koos Lundiga.
Kliendid saavad 4G võrku praegu kasutada Samsungi modemitega, lisandumas on kohe ka Huawei USB modemid. Need toetavad üleminekut 2G võrgust 3G-sse ja 4G-sse. LTE ehk 4G telefone veel lähiaastatel näha ei ole (LTE võrk on IP põhine ja telefoniteenust eraldi seal pole), kuid neidki ennustatakse mõne aasta jooksul saabuvat. Kõne on siis neil VoIP-põhine ehk üle interneti, umbes nagu Skype´iga.
Tele2 kasutabki 4G võrgus Huawei seadmeid, kiikasime korraks ka tugijaama seadmeruumi ja avanes selline pilt:
Aasta lõpuks turule tulev Tele2 X-LARGE mobiilse andmeside pakett saab Rootsis olema keskmise kiirusega kuni 80 Mbit/s ja hinda pole veel teada. Arvatakse, et selle paketi kliendid on ADSLi kasutajad, kes lähevad üle mobiilsele andmesidele ja loobuvad kaablist.
Järgmisel aastal, kui asutakse 4G-ga maapiirkondi vallutama, võib enamus kasutajaid tullagi just kodukasutajate seast, kes selle ühenduse võtavad omale püsiühenduseks, mitte ringikolamiseks.
Tele2 maskottloom Rootsis on muide must lammas, nagu nendelt reklaamidelt näha.
Fotod: Kaido Einama