Poliitika
Veebireklaam peab mahtuma
reklaamiseaduse raamidesse
Eneken Tikk
Valdav enamus kaasaegseid reklaamikampaaniaid levivad ühtaegu nii tänavail, trükimeedias, kui ka veebikeskkonnas, mistõttu tuleb kõigi reklaamide valmistamisel, levitamisel ja tellimisel arvestada reklaamiseaduse nõuetega.
Turvalisus
Arvutite turvamine
Vallo Reima
Arvutite, arvutivõrkude ja infosüsteemide turvamiseks kasutatakse organisatsiooniliste meetmete kõrval tark- ja riistvaralisi vahendeid ning nende kombineerimist. Siinkohal vaatleme arvutite ja muu tehnika füüsilist kaitsmist erinevate mehaaniliste lukusüsteemidega.
Ebaturvaline Internet loob petturitele
soodsad tingimused
Lauri Levo
Võrgukeskkonnas ostu sooritades petta saanud inimese eest võib välja astuda pank, politsei või Interneti-pood, kust ohver kauba ostis, kuid eelkõige tuleks pettustest hoidumiseks kasutada enda teadmisi.
Võrgud
Internetis ainult veerand
meie peredest
Tõnu Vare
Eesti Statistikaameti tänavu kevadel avaldatud 2004. aasta leibkonna eelarve uuringu järgi oli arvuti kodus 33,3% ja kodune Interneti-ühendus veerandil - 24,4% - leibkondadest.
E-kiri = dokument?
Monika Saarmann
Kiire kasvutendents on nii e-posti liikluse mahu kui e-kirjade ja nende manuste suuruse osas. Prognoositakse, et lähema viie aasta jooksul tõuseb e-posti liikluse maht ligikaudu 110% võrra, mis omakorda tingib selle, et kui 2004. aastal oli Euroopas e-posti arhiveerimise tarkvara turu suurus 78,1 miljonit eurot, siis 2008. aastaks võib see tõusta 851,8 miljoni euroni.
Internet
Kuidas muuta
firma internetileht elavamaks?
Villu Parvet
Eesti internetimaastik on nagu Eestimaa loodus - väga erinev. Sellel leidub maalilisi vaateid ja ka küllaltki koledaid paiku. Kuid veebilehest saadav kasu sõltub paljuski just sellest, kui atraktiivseks suudetakse see külastajale muuta.
Veebistandardite müüdid
Rene Saarsoo
Rääkides veebistandarditel baseeruvast leheküljest, mõtleme selle all lehekülge, mis järgib üldtunnustatud soovitusi (X)HTML-i, CSS-i, DOM-i ja ECMAScripti osas, pidades silmas järgnevaid peamisi põhimõtteid:
Riistvara
MSI & SLI, Ver.2.0
Veiko Tamm
Veidi aega tagasi tutvustasin SLI-lahendusega emaplaati Taiwani suurtootjalt MSI (MicroStar International) - AMD Athlon 64 soc939 protsessoritele mõeldud K8N Neo4 SLI Diamond. SLI populaarsus kasutajate (eriti hard-core mängurite) seas on tõusnud kiiresti uskumatult kõrgele. Kohati ligi kahekordseks kasvav 3D-renderduskiirus on asi, mis paneb suu vett jooksma igal mängusõbral, kuna uusimate lelude janu võimsuse järele on suur ja kasvab iga uue väljalastava mänguga veelgi. Kuna Intelil omalt poolt polnud analoogset lahendust pakkuda, olid mitmedki endised kindlad Pentiumi-pooldajad lahkunud oma lemmikprotsessorist ja suundunud/suundumas AMD leeri. Ent neile, kes seda veel teinud pole, on taas midagi rõõmustavat kuulutada!
GPS-iga pihuarvuti
Enn Veenpere
Kui GPS-i vajatakse rohkem linnas liikumiseks või autos, siis on üheks võimaluseks GPS-iga PDA kasutamine. Seekord katsetame ühte võimalikest variantidest - Garmini iQue M5. Garmini valikus on küll ka Palm OS-ile baseeruv mudel iQue 3600, aga seda pakuvad maaletoojad hetkel vaid tellimisel.
10 uut kõvaketast
Veiko Tamm
13. juunil kuulutas suurim kõvaketaste tootja maailmas - Seagate - korraga välja kümme uut toodet, millest mitmed on unikaalsed ja esimesed omasuguste seas.
PCI-Express videokaardid
Tanel Lepp
Juba pikk aeg on möödunud sellest, kui Arvutimaailm testis korraga suuremat kogust graafikakiirendeid (6/2003, sedapuhku veel AGP siinil töötavaid). Võtsin nüüd käsile, proovides ära praktiliselt kõik turul liikuvad PCI-Expressi põhised mudelid.
Andmesalvestuses kord majja
Kaido Einama
Andmete hoidmisega kipub olema nagu ühe keskmise pööninguga: igaks juhuks jäetakse kõik asjad alles ja kui neid otseselt vaja pole, lükatakse kuhugi pööningule. Kuhu täpselt ja mida, seda ei tea keegi. Kuni ühel hetkel pööning täis saab ja sealt vajalikku asja enam üles ei leia.
Tarkvara
Skype ja Pamela
Peeter Kõrm
Skype’i teavad paljud, Pamelast on aga vähesed kuulnud. Pamela on programm, mis kasutab Skype API-t andmaks Skype’le lisaväärtusi.
Rakendustarkvara
Parima kontoritarkvara otsinguil
Jaan Vare
Kontoritarkvara valik on palju suurem ja mitmekesisem kui populaarne Microsoft Office. Enne lõpliku otsuse langetamist tasub kindlasti mõelda alternatiivide peale.
Raamatupidamistarkvara
Eesti ettevõtetes
Evi Pärnits
Majandustarkvara valik on Eestis praegu küllalt suur. Raamatupidamistarkvara ehk raamatupidajale vajalik programm moodustab ühe osa majandustarkvarast. Probleemiks on väikeettevõttele ostetud ja tema vajaduste jaoks liiga mahuka, kuid samas kuluka majandustarkvara väärast või poolikust juurutamisest tulenev ebaefektiivne kasutus. Müüdud litsentside arvu (tootjatelt või distribuuteritelt saadud andmetel) analüüs näitab, et välismaist ja kodumaist majandustarkvara on erinevate nimetuste osas turul juba võrdselt, mõned aastad tagasi olid ülekaalus kohalikud programmid.
ASP.NET 2.0 ja
Visual Studio 2005, 3
Juhan Hion
Eelmises numbris alustasime lihtsa andmekuvamise ja sisestamise vormi näitega ning jalutasime (olgem ausad, PHP-ga võrreldes oli see tõesti jalutuskäik) läbi kuvavormi loomise.
SolidWorks ja sõbrad
Piret Frey
3D CAD/CAM/CAE tarkvaratootja SolidWorks toob igal aastal oma tarkavarast välja uue versiooni. Tänavu on see SolidWorks 2006, kuhu on sisse viidud üle 200 täienduse, neist 90% igapäevaste kasutajate soovide rahuldamiseks.
OP süsteemid
IBM teeb panused Linuxile
Margus Tammeraja
Linuxist on aastaid tehtud juttu eelkõige seoses avatud lähtekoodil (Open Source) tugineva tarkvara arendusega (sh operatsioonisüsteemid), mida vastandatakse litsentseeritavale ja suletud lähtekoodiga kommertstarkvarale. Viimase tüüpiliseks näiteks on ikka ja jälle Microsoft Windowsi operatsioonisüsteem või kontoritarkvara. Olulise teemana on üleval ka tarkvarapatentide alane vaidlus - valdkond, kus kommertstarkvara kantsid on andnud tööd tervele armeele juristidele ning millele viidates on korduvalt püütud alustada ristisõda avatud lähtekoodi arendajate vastu (eredaim näide on vast SCO Groupi kohtuvaidlus IBM-iga Linuxi arenduses kasutatud lähtekoodi osas). Vähem on olnud juttu sellest, kuidas mitmed infotehnoloogia maailmanimed on kasvatamas Linuxiga seotud tegevuse arendamisest olulist tuluallikat. Vaatleme järgnevalt, mis on teoksil ja kuidas teenida tulu tasuta tarkvara kuvandit kandva Linuxi abil.
Windowsi väntsutamas
Peep Loorits
Vahel tuleb tahtmine ümber korraldada oma elamine: panna uus tapeet, värvida midagi hoopis teistmoodi või tõsta mööbel ringi. Arvutiga on umbes samuti, ainult, et siin saab muuta nii ekraanil nähtava väljanägemist kui ka käitumist. Piiriks on kasutaja oskuste ja teadmiste tase.
Varia
Täitunud unistus
Brasiilia päritolu kanadalane Marcelo da Luz, kelle paljude toetajate hulgas oli ka Solidworks, viis täide ligi 18 aastat tagasi tekkinud unistuse konstrueerida ja valmis ehitada päikesepatareidel töötav auto.
Totaalne muutumine Interneti abil
Kadri Vilen
Suve hakul istuvad hallikassinakad kontorirotid nelja seina vahel ja põrnitsevad hajameelsel pilgul kuvarit. Teha pole justkui midagi, asjad ei liigu, päikest ei ole ja minna ei saa kuhugi. Kuna töökoormus on minimaalne ja webcamist randu vaadata mõttetu, otsisin alternatiivset tegevust ja avastasin, et päikese- ja ilunäljas inimestele on netis siiski midagi.
Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo
Järjekordne E3 on läbi, tuues meieni näiliselt miljoneid uudiseid videomängudest, mida tingimata proovida. Siit väike kokkuvõte.
Varjud elavad:
hiilimismängude ajalugu, 2
Tarmo Toomepuu
Thief 2X:
Shadows of the Metal Age
Timo Tomson
„Kultusteos” on tiitel, mida liigagi tihti kasutatakse lihtlabaseks reklaamiks. Vaatame tõele näkku, videomängude ajalugu ei ole nõnda pikk, et sinna mahuks palju sellise klassi õnnestumisi. Häid asju ilmub küll igal aastal, kuid nagu igast heast raamatust või filmist ei pruugi saada verstaposti, nii on ka mängudega.
Boiling Point: Road to Hell
Tarmo Rajamets
Tänapäeval pole just tavaline, et üks vähetuntud projekt suudaks nii tugevaid tundeid tekitada - nii häid kui halbu. Seepärast on Xenusena alustatud teos kõigile hädadele vaatamata otsekui värske tuulepuhang muidu üsna sumbunud mängumaailmas.
Praktika
Digifotode kontrastsuse parandamine
Mihkel Uukkivi
Sageli, peale pildi arvutisse skaneerimist või digifotoaparaadist allalaadimist, on foto värvid veidi tuhmid. See on tingitud pildi heledate ja tumedate toonide ebaühtlasest jaotusest.
Kuidas ehitada korralik subwoofer
Elari Saal
Kes on kordki kogenud mängides või muusikat kuulates korraliku subwooferi mürtsumist, ei rahuldu enam tavalise plastikkõlarite paariga - järelikult on kätte jõudnud tagumine aeg hankida või veelgi parem - ehitada ise korralik madalsageduskõlar.
Mina ja arvuti
Mark Soosaar koju arvutit ei taha
Maria Rähn
Kuigi riigikogu- ja Pärnu volikogu liige Mark Soosaar usub, et on üks esimestest inimestest Eestis, kes arvutit käsitsema õppis, ei taha ta seda masinat oma koduseinte vahele lasta, kuna sellisel juhul tal magamiseks enam eriti aega ei jääkski.
Juhtkiri
Mida teha?
Piret Frey
Kui te hetkeks pilgu arvutiekraanilt ära pöörate ja aknast välja vaatate, siis on seal - suvi. Ja see on aastaaeg, mil küll ei peaks monitorilt piksleid jõllitama, vaid hoopis…, aga hea küll, korraks võib ju ekraanile tagasi vaadata ning mõnd veebilehte külastada.