Poliitika
Eesti konkurentsivõime on langenud
Tõnu Vare
Eesti pole enam nii konkurentsivõimeline kui varem, ilmneb Lausanne’i Juhtimise Arendamise Instituudi tänavuaastasest väljaandest „World Competitiveness Yearbook 2004”.
Turg
Enter IT- Market
Veiko Tamm
Enter IT-Market kuulub Aivar Paalbergi (ML Arvutite suuromaniku) investeerimisfirmale ning tema eesmärgiks on üha enam laiatarbekaubaks muutuvate IT-toodete toomine tarbijale ligemale.
Millist GPS-i osta? 2
Enn Veenpere
Eelmises AM numbris uurisime, millist GPS-i tasuks valida hinnaskaala kõige alumisest otsast, seekord võtame vaatluse alla veidi kallimad, mis küll kaarti ei näita aga võimaldavad laadida nn huvipunkte (Points of Interest ehk POI) näiteks asustatud punktid, meremärgid, lennujaamad jm. Sellistest Eestis müüdavatest GPS-idest võtame vaatuse alla kolm mudelit - Magellani SporTraki baasmudeli ning Garminilt eTrex Venture ning GPS 72.
Tänavu müüakse 183 miljonit arvutit
Tõnu Vare
Mullu müüdi uuringufirma Gartner andmeil maailmas 164 miljonit raali. Tänavuseks aastaks ennustab uuringukeskus 182,7 miljonit müüdud arvutit.
Õigus
Liiklusandmed -
mitte üksnes maanteeinfokeskuselt
Eneken Tikk
Mõned head aastad tagasi õnnestus Rootsi päästeteenistusele laekunud, ent enne asjaolude täpsustamist katkenud mobiilikõne alusel sealse telefonioperaatori abiga päästa jäävangi jäänud kalamees. Ehkki kõne katkes ning abivajajale tagasi helistamine ei õnnestunud, usaldas mobiilioperaator talle helistanud ametnikku ning väljastas andmed telefoni oletatava asukoha kohta. Teisel juhul aga kasutas Rootsi politsei mobiilsideoperaatori kaasabi oletatava mõrvari sündmuspaigal viibimise kontrollimiseks - ning tuvastas vajaliku seose.
Turvalisus
Kaspersky ja viirused
Veiko Tamm
Novembri algul külastas Tallinna, oma visiidil kolme Balti riiki, tuntud viirusetõrje firma rajaja ja omanik Jevgeni Kaspersky koos kaastöötajatega.
Sõrmejäljelugejaga mälupulk
Lauri Till
Sony sõrmejäljelugejaga mälupulk on abiks arvutikasutajatele, kellel on raske meeles pidada oma paroole, nüüd saavad nad salasõnade meelespidamiseks kasutada sõrmi.
Visioon
AM küsib
Piret Frey
Serveri rentimine on turvaline
Kristjan Hiiemaa
On levinud arusaam, et see, mis on minu arvutis, on ka kaitstud. Tegelikult nii ei ole. Arvuti on avatud kõikidele ohtudele Internetist, sisekontorist tulenevatele riskidele, rünnatav spyware ja viiruste poolt. Kogu vajalik andmepank on võimalik lihtsalt kasutaja arvutist DVD-le salvestada ning kontorist väljaspool andmeid töödelda.
Intraneti tellimine
Villu Parvet
Esmapilgul võib intraneti muretsemine ettevõttesse tunduda lihtsa ülesandena, mille puhul on põhimõtteline otsus olulisem detailide kallal närimisest ja põhjalikust eeltööst. Ometi eksitakse enamasti rängalt just sellepärast, et ei suudeta ise tellijana piisavalt targalt toimida.
Võrgud
Radiolinja mobiilne kontor
Veiko Tamm
2. detsembril tutvustas Radiolinja Eesti uut tootelahendust - Wireless Office, mida nad pakuvad koostöös Vodafoniga.
Kohtvõrgu hooldusteenus
Taavi Valgma
Firmal on korralik Interneti-ühendus, e-post saabub kiiresti ja veebilehed avanevad peaaegu momentaalselt. Ühel päeval aga sellest ei aita - miskipärast võrguprinter ei prindi, töötajad ei saa ligi oma failidele serveris ja kuigi Interneti-teenuse pakkuja kinnitab, et Internet peab töötama, ei ole ükski töötaja ülemaailmsesse võrku pääsenud.
Internet
Keeleressursid Internetis
Jaan Vare
Paberkandjal olevate sõnaraamatute aeg hakkab läbi saama. Vähemalt nende jaoks, kellel on Internetti ühendatud arvuti töölaual.
Riistvara
Patareivaba raadiohiir
Veiko Tamm
AS Raitorsonilt saime testimiseks maailma esimese traaditu arvutihiire (firmalt A4Tech), millel pole ka sisemisi toiteallikaid. Kui senini pidi tavalisi AA tüüpi patareisid vahetama kuni paar korda kuus või ostma oluliselt kallima laetavate akudega hiire, siis seda hiirt toidab nö õhk.
IBM loeb sõrmejälgi
Jaan Vare
Sel sügisel tutvustas IBM oma uuendatud sülearvutit ThinkPad T42, mis loeb omaniku sõrmejälgi.
Lifebook P7010
Margus Nurk
Milline peaks olema korralik mobiilne kontor? Ma arvan, et just selline nagu uusim Fujitsu Siemensi sülearvuti, Lifebook P7010.
PCI-Express graafika
Veiko Tamm
Juba on möödunud omajagu aega esimeste PCI-Express emaplaatide ilmumisest turule ning nüüd viskame kiire pilgu mõningatele kesk-ja odavklassi esindajatele.
Arvutite test 2004
Veiko Tamm
Juba neljandat aastat kutsus Tehnikamaailm Eesti arvutifirmasid osalema arvutitestis. Ja nagu ikka taheti testida võimalikult ühesuguses klassis ja ilma erilise tüünimiseta masinaid - nii nagu ostaks neid tavakasutaja otse poest. Ja nagu ikka, ei õnnestunud ka seekord nn „pimeostu” meetod - nii saadigi kohale vaid kolme firma arvutid.
Tarkvara
Talvine Windows
Veiko Tamm
Alates detsembrist saavad kõik Windows XP kasutajad, oma desktopi soovi korral talviseks muuta. Selleks tuleb Microsofti allalaadimiskeskusest installida Microsofti Eesti talvekujundus 2004 Windowsi jaoks.
Rakendustarkvara
Majandustarkvara rullitakse lahti
Marko Müürisepp
Paljud emafirmad, mille satelliitettevõtted paiknevad erinevates riikides, kasutavad juba olemasoleva majandustarkvara lahtirullimist (roll out). Niiviisi hoitakse uue tarkvara ostmise arvelt raha kokku ning saadakse ühtselt toimiv filiaalidevaheline infosüsteem.
Andmeait
Kalev Haga
Firma on kenasti arenenud, juba tükk aega töötab majandustarkvara, samuti muu vajalik tarkvara ja andmed kogunevad. Ühel päeval aga tahab juhatus saada ülevaadet sellest, kuidas on firmal läinud ja kuidas minema võiks hakata. Algab meeletu sebimine, kuskil genereeritakse aruandeid, teisal korjatakse saadud andmed kokku, topitakse Excelisse, sorteeritakse, grupeeritakse ja nii edasi. Kulutatakse palju aega ja raha, et saada vajalikku tulemust. Ja see kordub, kordub …
Algteadmised XML-ist, 1
Riho Kolk, Erki Savisaar
Arvutimaailma vana probleem - andmeformaatide mitteühilduvus on leidnud XML-i ning XML-i skeeme kasutades suhteliselt lihtsa lahenduse. XML on viimasel ajal muutumas populaarsemaks mõisteks IT-maailmas, kuna ühe enam ja enam tarkvaralisi lahendusi toetavad XML-standardit, kuid alguse on ta saanud juba 1960. aastatest.
Muusika tegemine on imelihtne!
Vol 7
Elari Saal
Arvuti ei ole ainult muusika komponeerimiseks, selle abil saab korraldada ka karaokeõhtuid, kirjutada noote või miksida pidudel muusikat.
OP süsteemid
FreeBSD 5.3
Joosep-Kristjan Välk
FreeBSD on kaasaegne tasuta levitatav operatsioonisüsteem, mille arendajad pööravad erilist tähelepanu stabiilsusele, turvalisusele ja jõudlusele. Käesolevas artiklis vaatan põgusalt FreeBSD varjus olevat külge, ehk siis FreeBSD käitumist töölaua operatsioonisüsteemina.
Varia
Elu algab ja lõppeb arvutiga
Kadri Vilen
Mina sain Jukut esimest korda näppida alles põhikoolis. Ei, mitte klassivenda, seda aparaati ikka. Minu laps sai arvutit katsuda juba siis, kui tema käed sihipäraselt asju haarama hakkasid. Arvutid on meie kaaslasteks juba enne sündi ja ei jäta meid ka pärast maisest elust lahkumist.
Kuidas kodustada kino
Elari Saal, Valmar Kont
Oled otsustanud osta kodukino? Surround-efektid ja kristallpuhas heli viivad audiovisuaalse elamuse su elutoas uuele tasemele ja „teleka vaatamine” saab hoopis sügavama tähenduse. Mida aga kodukino endast täpsemalt kujutab?
Kino kodustamise ajalugu
Valmar Kont
DVD on tulnud, et jääda ning jää on hakanud liikuma ka kohalikul filmiturul, kuid see pole mitte alati nii olnud.
Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo
Nexus: The Jupiter Incident
Wesse Allik
Siin pole midagi keskmisele mängurile, tegelikult isegi mitte keskmisele strateegiamängurile. Kui aga sinu keskmine nimi on taktika ja geograafilisi kaarte nähes tuleb tahtmine sinna tõmmata punase markeriga pealetungisuundasid ja üldse naudid selliseid asju, siis aga palun. Ma olen hoiatanud.
Need for Speed:
Underground 2
Robert Piho
Teine katse Undergroundi nime all, hullutamaks väikeseid ja suuri kiirusenäljaseid. Nii heas kui halvas mõttes.
Kult: Heretic Kingdoms
Timo Tomson
Rollikate seas näib olevat kätte jõudnud järjekordne kriisiperiood. Asi pole selles, et neid väljastatakse liialt vähe või kvaliteet paneks kulmu kortsutama. Häda on pigem visiooni puudumises. Innovatiivsuse hääbumises. Lihtlabases igavuses.
Men of Valor
Leho Lahtvee
Parim Vietnami sõja kübermärul eales! Nüüd vaja veel subjektiivne arvamus objektiivseks konverteerida.
Half-Life 2
Lauri Jürisoo
Kuus aastat, kohtuasi kirjastajaga ja 40 miljonit dollarit hiljem. Gordon Freemani maailm ägiseb saladusliku Combine’i ikke all.
Rome: Total War
Kait Kasak
Kolmas sünnitis Creative Assembly järjest detailsemaks ning ambitsioonikamaks muutuvas Total Wari seerias. Esimene neist, 2000 ilmunud Shogun, kutsub tegutsema 16. sajandi killustunud Jaapanis. Kahe aasta pärast ilmunud järjes Medieval on lahingutandriks keskaja Euroopa. Rome keskendub omanimelise impeeriumi tõusuperioodile.
Leisure Suit Larry:
Magna Cum Laude
Tanel Raja
Ei juhtu just tihti, et mängu kirjeldamiseks peab kõigepealt rääkima, mida see pole. Antud puhul on see aga õige valik, arvestades, et LSL on nii staazhikas sari. Peategelane ja rahvusvahelise kaliibriga naistemees Larry Laffer ei ole mitte ainult üks mängumaailma ikoonidest, vaid nihverdas ennast surematuks ka Eesti kirjanduses. Just teda palgatakse peategelane kehastama raamatus „Selles mängus ei hüpata”.
Mina ja arvuti
Jaan Pehk eelistab arvutit televiisorile
Madis Aesma
Vabakutseline poeet ja muusik, ansamblitest Claire‘s Birthday ja Koer tuntud Jaan Pehk ennast eriliseks arvutispetsiks ei pea.
Pehk pole päris kindel selleski, millised ta enda koduarvuti parameetrid on. Samas pole vahet - kodused demolindistused saab sellega tehtud ja päheturgatavad luuleread kõvakettale salvestatud.