Poliitika
Kui minister ütleb register
Riho Oks
Ajapikku on tekkinud mõisted, mis mind vähemal või rohkemal määral häirivad ja „allergiat” tekitavad. Häirivad mitte sõna kõla enda pärast, vaid selle pärast, kuidas neist üldiselt aru saama ja kasutama kiputakse. Üks selline on register ja sellest siin räägingi.
Biomeetrial põhineva tehnoloogia õigusprobleemid
Eneken Tikk
Kõrgendatud turvastandarditele vastavat identifitseerimist võimaldav biomeetrikatehnoloogia on mitmetes eluvaldkondades asunud välja vahetama kiipkaarte ja PIN-koode ning tõstatab nii teoreeti-lisi kui praktilisi probleeme, millele Eesti õigus täna ühest vastust ei anna.
Microsofti ja Eesti riigi aruanne
Veiko Tamm
27. augustil, kui meie septembrinumber juba trükikoja poole teel oli, andsid ühise pressikonverentsi tarkvaragigant Microsofti müügijuht Lembit Loo ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministri IT nõunik Andrus Aaslaid, et anda lühike ülevaade selles, kuhu me poole aastaga oleme jõudnud. Nagu ikka niivõrd komplitseeritud olukorras, oleks vastus lihtne - ei kuhugi!
Visioon
Eesti ITT firmad ja kasutajad
peavad koostööd tegema
Asso Puidet
Pea nelisada olulisemat infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni teenuste kasutajat ning pakkujat üle kogu maailma kogunes septembri keskpaigas Pärnusse kahepäevasele foorumile Visioonist lahenduseni, kus püüti leida vastus küsimusele, kuidas teenusepakkujad koos klientide abiga saaksid liikuda uutele turgudele.
Majandustarkvara ja Internet
Kalev Haga
Interneti tormilise arenguga on paljud rakendused muutunud veebikeskseks. Sellel on üks oluline pluss: kasutaja ei pea enam paigaldama igale programmile eraldi kasutajaliidest, piisab vaid Interneti-lehitsejast. Majandustarkvara puhul on aga lood veidi teisiti.
Püsiühendus on
möödapääsmatu aja nõue
Tõnu Vare
Euroopa Komisjoni aruandes „e-Euroopa 2005: infoühiskond kõigile” 2002. aasta suvel seati eesmärgiks, et 2005. aastal peavad kõik liikmesriikide avaliku hal-duse üksused olema lairibaühendusega varustatud. See kehtib ka Eesti kohta, sest oleme selleks ajaks EL-i liige juba poolteist aastat.
Internet olgu sotsiaalne teenus!
Jaan Vare
A-Kaabli tootejuht Priit Koppel rääkis Arvutimaailmale, kuidas võiks Eesti internetiseerimine tegelikult toimuda ning millised plussid on sellel võrreldes Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi plaanitud riigi Internetiga katmisega.
Suhtlemine lihtsamaks
Kristjan Hiiemaa
Kujutame ette tänapäevast kontorit: arvutid undavad, klahvid klõbisevad ja printerid nõuavad paberit. Pea kõik meie tööülesanded on seotud kas rohkem või vähem arvuti kasutamisega. Ilma arvutioskuseta inimene naljalt enam kontoritööd ei leia.
Võlgnevuste sissenõudmine:
strateegiline konkurentsieelis
Hanna-Helena Dunning
Üks oluline osa ettevõtte müügi äriprotsessis on peale krediidimüügi sooritamist võlgade sissenõudmine. Tihtipeale on see ka üks keerukamaid ja aeganõudvamaid. Ettevõtte rahavoo seisukohast on väga oluline, et klientide võlgnevused kiiresti ja õigeaegselt laekuksid. Mõnel ettevõttel on terve osakond töötajaid, kes tegelevad võlgade sissenõudmisega. Ometi on ehk veelgi olulisem efektiivse ja sobiva tarkvara olemasolu, mis vähendaks DSO (Days Sales Outstanding) suhtarvu.
Võrgud
WiFi-t kodustamas.
Tugijaama valimine
Alari Alviste
Sülearvuti omanike arv on kasvanud hüppeliselt ja Internet varsti pea igas kodus olemas. Igal värskel sülearvuti omanikul tekib peagi küsimus, kuidas oma uue töövahendiga Internetti pääseda.
Internet
Kas Google sööb tulirebaseid?
Jaan Vare
Internetis liiguvad uskumatud jutud, et Google plaanib peatselt välja tulla uue brauseriga.
33 minutit Internetis
Tõnu Vare
Soome Statistikakeskuse tänavukevadise uuringu järgi veedavad soomlased Internetis päevas keskmiselt 33 minutit. Kaks aastat varem oli netis mööda saadetud aeg 12 minutit lühem.
Ajaveebid äri kasuks
Siim Teller
Kuidas õnnestuks ühel tavalisel veebilehti ja -lahendusi pakkuval firmal teiste seas silma torgata? Kirjutades oma kodulehele kõigile pähekulunud teksti „terviklahendustest”, „vajaduste analüüsist”, „strateegilisest partnerlusest” ja muust taolisest? Ma arvan, et mitte.
Riistvara
Aceri uudised
Jaan Vare
Taivani IT-gigandi Aceri iga-aastase Euroopa, Kesk-Aasia ja Aafrika regiooni pressikonverentsi peateema oli muudatused ettevõtte juhtkonnas. Aceri suurim aktsionär ja vaimne isa Stan Shih teatas 300 konverentsikülalisele oma erruminekust ning avalikustas ka uute juhtide nimed.
PIXMA ilmumine rahvale ehk
Canon kergitas saladusloori
Veiko Tamm
14.-15. septembril kutsus Canon North-East Oy kolme Balti riigi IT-st kirjutava pressi kaunisse Birini lossi mitte kaugel Riiast, et rebida kate Euroopas juba ilmutatud PIXMA uuelt tooteseerialt ka meie riikides. Euroopas ilmusid nad kahe lainena: esmalt kaheksa esimest pääsukest ja siis kuu hiljem veel kuus uudistoodet. Meie saime kohe nautida kogu tooteliini nende täies hiilguses.
Ökonoomne multifunktsionaalne
seade Kyoceralt
Veiko Tamm
Septembri esimesel nädalal saabus Eestisse augustis maailmaturule ilmunud esimene ECOSYS ökonoomset tehnoloogiat kasutav multifunktsionaalne sea- de FS-1018MFP Jaapani suurtootjalt Kyocera.
TV-kaardid
Andres Kreen, Roland Kender
Tekkis vajadus artikli järgi, mis räägib lähemalt TV-kaartidest. Mis seal ikka, sõitsime toimetaja suurel pealekäimisel Tallinna, testisime mingit valikut Arvutimaailma kontoris. Juttu teeme nii tulemustest kui kaartidest üldiselt.
Uus platvorm AMD-lt
Veiko Tamm
Aeg liigub ja arvutimaailm vaat et kiireminigi veel. Et oma testisüsteemiga ikka kaasas käia, olingi sunnitud Ordi abiga oma masinale pisiremondi tegema ja nii saigi vaid veidi aega teeninud AMD socket754 baseerunud Athlon 64 3200+ vahetatud just äsja meie turule saabunud socket939 vastu. Protsessoriks sai AMD Athlon 64 3500+.
Amilo A1630
Margus Nurk
Esmakordselt Fujitsu-Siemensi uue „sülearvutiga” kokku puutudes jäid silma selle suurus ja kaal, laiekraan ning uhke AMD Athlon 64 logo.
Canyon ja Prestigio
Veiko Tamm
23.-26. septembril tutvustasid Küprosel oma uudiseid kaks meie turul suhteliselt uut tegijat - teineteisega tihedais sidemeis olevad firmad Canyon Technology Ltd. ja Prestigio International Inc. Eestis pakub nende toodangut Asbis.
Laserhiir
Piret Frey
Miki-Hiir nägi ilmavalgust 1928. aastal. Esimene arvutihiire prototüüp valmis 1968, ja 1970. aastal sai kõikide arvutihiirte isa Douglas Engelbart patendi metallratastega ja puust kestaga osutusseadmele, mille hüüdnimeks sai hiir - sest sel oli saba.
Mida plaanib HP?
Veiko Tamm
17. septembril külastas Tallinna HP CSG (Customer Solution Group) EMEA regiooni viitsepresident ja tegevjuht Olaf Swantee, kellele alluvad Balti, Skan- dinaavia, Beneluxi jpt regioonid Kesk- ja Ida-Euroopas. Arvutimaailmal oli võimalus temaga kohtuda ja kuulata-küsida, millised on HP plaanid siinsel turul.
Rakendustarkvara
Näpunäiteid Sybase ASE
installeerimiseks Linuxile
Jaanus Eidast
Septembris lasi Sybase välja spetsiaalse versiooni oma andmebaaside tarkvara lipulaeva Adaptive Server Enterprise (ASE) Linuxi versioonist - ASE Express Edition. Uskumatu, aga tõsi - esimest korda on võimalik kasutada tehnoloogia viimast sõna tasuta ja äriotstarbel. Ainsateks piiranguteks on 2 GB operatiivmälu, 1 protsessor ning kuni 5 GB kettaruumi.
Muusika tegemine on imelihtne!
Vol 5
Elari Saal
ModPlug ja selle analoogid on õppimiseks head, kuid samas ka üsna piiratud. Etapp edasi professionaalseks muusikuks saamise suunas oleks liikuda lihtsämplitel baseeruvate tarkvarade juurest loopidel ehk fraasidel põhinevate märksa keerulisemate helitöötlusprogrammide juurde.
OP süsteemid
Pingviinipeitus
Lemmit Kaplinski
Xandros Desktop 2 on nagu peitusemäng pingviiniga - mugav ja lihtne süsteem peidab oma värvilise kesta all terve Debiani baassüsteemi.
Turvalisus -
kogu arvutitööstuse prioriteet
Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo
Survival horrori ajalugu
Tarmo Toomepuu
Kindlasti on kõik näinud mõnda õudusfilmi, olgu selleks siis „Dracula”, „Elavate surnute öö”, „Reede 13.” vms. Kuigi nende kvaliteet pole alati sugugi kiita, on tegu masside suurte lemmikutega. Kurask, isegi hiljutises mu arvamust mööda käkis „Dawn of the Deadi” uusversioonis on kohti, mis ajavad näole mõnumuige (Jay Leno moodi zombie mahalaskmise hetk, ehk?).
Mob Enforcer
Leho Lahtvee
Mafia meets Contract J.A.C.K., ainult et Mob Enforcerisse paigutati palju vähem aega ja raha.
Silent Hill 4: The Room
Kaimar Palts
Neljas külaskäik põrgudimensiooni jagab SH kaheks: äärmiselt meeldiv ja isikupärane algus ning õige mitme rasvase miinuse all kannatav lõpupool.
Silent Storm: Sentinels
Tarmo Rajamets
Nagu viimastel aastatel tavaline, tulevad parimad mänguideed ikka ja jälle idast. Korralik teostus ei käi nendega küll kahjuks sugugi alati kaasas, kuid mullune tulnuk, venelaste Nivali tehtud Silent Storm on meeldiv erand. Ja seda ajal, mil II maailmasõja teemalisi katsetusi sajab nagu lehti puult!
Miks taktikaline sõda ruulib RTS-i üle?
Sven-Erik Alasi
Mida tähendavad strateegia ja taktika sõjalises mõistes? Esimene määrab kindlaks, kuidas sõjaks valmistuda, seda kavandada ja pidada. Taktika määrab, kuidas ette valmistada ja juhtida lahingut. Strateegia on seega mastaapne, põhinedes sõjalistel doktriinidel; taktikas arvestatakse lahingu käigus tekkida võivaid asjaolusid.
Praktika
FMA teeb mobiiliga imesid
Kaido Einama
Juba ammu ei pea oma mobiili saladuste avastamiseks tootjafirmalt salajasi „varjatud menüüsid” küsima. Internet on täis programme, mis võivad mobiiltelefonist teha kasvõi kaugjuhtimispuldi oma televiisorile või arvutile.
Motorola V180
Wesse Allik
Kui otsisin asendajat oma Nokia 3310-le, olid peamised kriteeriumid hind ja mida selle eest saan. Vähetäht-sad polnud ka välimus ja kasutajamu-gavus. Pärast uurimist nii netis kui müügiesindustes langes valik Motorola V180 peale, mis oli just tulnud Tele 2 müügile, hinnaga 1890 EEK.
Mina ja arvuti
Merca: Ma ei jaga ju sellest sittagi!
Asso Puidet
Pärast mõningat ajupesu ta siiski soostus minuga ühes Tartu keldribaaris kohtuma. Ja mitte sellepärast, et seal on WiFi, sellest Merca ei hooli, vaevalt, et ta teabki, mis see on - vaid sellepärast, et seal müüakse suurepärast teed ja viina.
Juhtkiri
Kapriissed naabrid
Lauri Jürisoo
Miks arvutitundjad kardavad mitte-arvutitundjatest sõpru-sugulasi kui tuld? Eks seetõttu, et kunagi ei tea ette, millal nad moonduvad seltskonnas lihtsalt inimestest hirmsateks fuuriateks, kes tulevad iga kahe minuti pärast lagedale uue ärritava tähelepanekuga, et arvuti või programm või mingi seade ei tööta ja mis nüüd saab.