Poliitika
Seadus täpsustab sõnumi saladuse
piiramise õigust
Eneken Tikk
Juulis jõustunud telekommunikatsiooniseaduse redaktsiooniga täpsustatakse telekommunikatsioonivõrgu operaatorite ja telekommunikatsiooniteenuse osutajate poolt jälitusametkonnale teabe andmisega seotud kohustusi. Muudatused seonduvad eeskätt paragrahviga 37.
Turg
Venemaal on väga vähe Interneti-kasutajaid
Tõnu Vare
Venemaal oli 2004. aasta kevadel Interneti-kasutajaid 14,9 miljonit - üle kümne korra rohkem kui on Eestis elanikke. Selle hiigelarvu moodustavad need, kes on Internetti kasutanud küsitlusele eelnenud kuuel kuul.
Turvalisus
Symantec Client Security 2.0 - kolm ühes
Jaan Vare
Uus Symantec Client Security 2.0 ühendab endas viirusetõrje, tulemüüri ja ründetuvastuse. Windowsi serveritele ja tööjaamadele mõeldud turvapaketti on võimalik administreerida keskselt - ilma, et peaks igas tööjaamas ja mobiilses töökohas samu toiminguid eraldi läbi viima.
Visioon
Immersiivne kunst II
Raivo Kelomees
Kuigi esimeses osas sai ajaloolist loogikat eirates hüpatud keskaegsete näidete juurest otse 19. sajandi panoraami juurde, tuleks teema ülessoojendamiseks esitada täiendavaid ajaloolisi linke raamidest väljuva ja ruumilise maalikunsti kohta. Antud juhul huvitab meid virtuaalse reaalsuse idee ja vaatajat „sissetõmbavate” visualiseeringute ajalugu.
EMC CLARiiON AX100 - iga ettevõtte andmetalletuslahendus
Janek Gridin, Rasmus Reimo
Pikka aega on spetsiaalsed andmetalletuslahendused olnud kallid ning mõeldud peamiselt suurfirmade vajaduste rahuldamiseks. Hinnaskaala odavamas otsas on domineerinud välised SCSI kettakabinetid (teise nimega JBOD - just a bunch of disks), mis ei ole oma funktsionaalsuse ja turvalisuse osas ja andmete säilimise seisukohalt vaadates pakkunud piisavat kindlust kasutamaks neid ärikriitilistes valdkondades.
Võrgud
CSS-i optimeerimine
Mihkel Uukkivi
Internet
Sissejuhatus ajaveebidesse
Siim Teller
Eelmise aasta 19. märtsil eetris olnud raadiosaates „Tehnokratt” üllatas Peeter Marvet kuulajaid teatega, et Eesti Vabariigis on toimunud/toimumas „blogiplahvatus”. Kuigi möödas on juba tublisti üle aasta ei ole aga blog ehk ajaveeb sugugi mitte massidesse jõudnud ja kõigile tuttav nähtus. Senine meediakajastus on olnud tagasihoidlik ning ka Arvutimaailm pole ajaveebidest varem kirjutanud. Püüan siinkohal tekkinud lünka täita.
Rohkem külastajaid = rohkem raha
Jaan Vare
Kurb on vaadata, et hoolimata tehnoloogiliste vahendite üha paremast tasemest ja lihtsamast kättesaadavusest, käitub suur osa firmadest nagu eksinud sülelapsed Interneti-metsas.
Riistvara
Aceri sülearvutid võistlustules
Jaan Vare
Arvutimaailm testis nelja uut Aceri TravelMate seeria sülearvutit, mis jõuavad Eestis müügile sel sügisel.
AMD protsessoriga Taivani Ferrari
Jaan Vare
Vormeli maailmas võidutsev Itaalia Ferrari IT-partner on alates 2003. aasta algusest Taivani IT-gigant Acer. Loogilise jätkuna koostööle tutvustas Acer selle aasta mais uut sülearvutiseeriat Ferrari 3200, mis hiilgab eksklusiivse punase välimusega.
Uus gigant Gainwardi ja nVidia koostööst
Veiko Tamm
Augustis saabus tänu GNT abile toimetusse kauaoodatud graafikahiid nVidia uusima GPU (Graphic Processing Unit, graafikaprotsessor) baasil. Maailma juhtivatest IT-ajakirjadest (nii paber- kui veebivormis) võis juba pikemat aega lugeda taaskäivitunud heitlusest nVidia ja ATI vahel maailma „kõige-kõigema” tiitlile, meie turule saabumine võttis loodetust kauem aega, ent siin ta siis lõpuks meie ees seisis ja seda oma kiireimas ja tegusaimas vormis - Gainward Ultra/2600 CoolFX PowerPack! GeForce FX6800 Ultra 256 MB näol.
MSI XA52P - esimene SATA optiline seade turul
Veiko Tamm
Serial-ATA on turul juba pikemat aega ning pea-aegu puuduvad emaplaadid, millele poleks integreeritud SATA kontrollerit. Kõvaketastest on juba suurem osa uue standardi omad ning kuna hinnavahe on muutunud väga väikeseks, siis on selge nende populaarsuse edasine kasv ja peagi saabuv domineerimine. Inteli uued kiibistikud i915 ja i925 toetavadki vaid ühte vana PATA kanalit, aga see-eest juba 4 SATA oma.
Uus laserprinter Samsungilt
Veiko Tamm
Suvi hakkab lõppema ning rahvas puhkustelt tagasi tööle saabuma. Ning taas asutakse uuendama ka oma kontorite sisustust. Pakkumaks omalt poolt midagi uut, tuli Samsung augustis meie ette uue laserprinteriga Samsung ML-2252W.
Matrox - müüdi lõpp
Andreas W
Luban endale siinkohal suure koguse subjektiivsust, sest seda lubab endale ka Matrox. Matroxi veebilehelt langeb meile kaela ülespuhutud enesekiitus nagu Niagaara. Elupäästvates lahendustes, mida Matroxil meile pakkuda on, kombineeruvat ülim pildikvaliteet, laiahaardelised multidisplei toega rakendused, erakordne stabiilsus ja spetsiaalne tehniline toetus. Millennium G550 olevat titaan graafikakaartide seas. Millennium P750 löögijõud seisneb tema võimsas ja kiirendatud 2D- ja 3D-graafikas. Ja nii edasi.
Kyocera FS-1020D
Veiko Tamm
Arvutimaailmas oli augustis testida ka väike-ettevõtete ja professionaalsete kasutajate turunishshi mõeldud laserprinter Jaapani suurelt printerite ja MFP-de tootjalt Kyocera.
Nexus Breeze’i arvutikorpus
Roland Kender
Segastel asjaoludel sattus minu kätte jälle tükk raudvara, mis vajab hirmsasti testimist, või nii vähemalt räägitakse. Eks siis uurisin, millega tegu. Ja tuleb välja, et tegu on täitsa toreda tükiga.
Tarkvara
Majandustarkvara ja firma kasum
Margus Tammeraja
Mõnikord tundub, et meie ümber käib vilgas, kuid viljatu tegevus: inimesed rabavad tööd teha, võetakse ette suuri projekte, kulutatakse tohutult energiat, kuid sageli jätavad tulemused soovida või tekitavad suisa piinlikust. Sama olukord kipub olema tuttav ka majandustarkvara valdkonnas - tahtsime kõige paremat, kuid läks nagu alati - see tõdemus on kerge tulema, kuid kas on siis tõesti nii keeruline ette näha, mis kasu majandusinfosüsteemist peaks tõusma?
CRM lahendus suhtevõrgu arendamises
Villu Parvet
Paljude ettevõtete jaoks on kliendisuhete juhtimise lahendustel oluline koht igapäevatöös. Neid kasutatakse valdavalt juba loodud kliendisuhete haldamiseks, mitte aga inimeste suhtevõrkude arendamiseks ning uutele klientidele suunatud müügitöö parandamiseks. Kõik suhtevõrguga seonduv jääb välja paljude firmade ärihuvidest ning ei osata näha kasu, mida suhtevõrkude haldamise lisamine tüüpilisele CRM lahendusele võiks kaasa tuua.
Rakendustarkvara
Regio Eesti CD-atlas 2004
Enn Veenpere
Regio CD-atlase eelmine versioon 3.5 pärines aastast 2000, kusjuures info sellel (kaardialus ja kohanimed) oli 1999. a seisuga. Nüüdseks on valminud CD-atlas 2004 (versioon 3.6). Väliselt pole muutused väga suured, aga lähemal uurimisel erinevusi siiski märkab. Allakirjutanul õnnestus osaleda „ahjusooja” atlase testimisel.
FinePrint
Eero Loone
Printimine raiskab paberit. Samas on paber arhiveerimiseks otstarbekam kõva- ja muudest ketastest: paberile prinditu formaat on loetav lisaseadmeteta tavaliselt ka 100 aasta pärast. Kuigi Windows ja üksikud rakendused oskavad printida ja printeritel on oma draiverid, jääb keerukateks ülesanneteks neil kõigil mõnikord midagi puudu. Voldikuid teha Word küll ei suuda.
Muusika tegemine on imelihtne!
Vol 4
Elari Saal
Kuna eelmisele osale, mis käsitles helistikke, akorde, järgnevusi ja muusikapala ülesehituse aluseid, on tulnud kõvasti ülipositiivset tagasisidet ja ettepanekuid, et sellel teemal võiks ilmtingimata veel peatuda, tekkis mul idee üles seada terve muusikateooria-temaatiline portaal koos foorumi, lingikogu ja küsitlustega, kus rumalamad saaksid küsida küsimusi ja targemad neile vastata, jagada oma heliloomet, sämpleid ja saada tagasisidet. Kel huvi asja tehnilise poole juures kaasa lüüa, andke teada.
OP süsteemid
Enterprise Linux
Lemmit Kaplinski
Linuxi distributsioonide ja seotud teenuste komplekti, mis on suunatud ettevõtetele ja juriidilistele isikutele, kutsutakse üldiselt Enterprise Linux ehk ettevõttelinux. Millised on aga peamised tehnilised, majanduslikud või funktsionaalsed näitajad, mida ettevõtted ootavad?
Varia
OK Fest sai otsa
Jaan Vare
Kõik hea saab ükskord otsa ja erand ei ole ka OK Fest.
Sündinud anno 1995 Jõulumäel, leidnud oma rõõmsa lõpu tänavuse augustikuu esimesel päeval Kurgjärvel, on OK Fest olnud parimate IT- ning viimastel aastatel ka ITT-firmade oodatuim suvesündmus ja lõbusaim kohtumispaik.
Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo
Suvi oli uute heade arvutimängude osas nii kusine, et seekord saad XXL portsu uudiseid. Mis on ju hea ja tore, sest ma saan rohkem kirjutada, mis toob rohkem honorari. Kõik rahul, ei?
Final Fantasy ajalugu 3
Wesse Allik
Kaks eelnevat artiklit keskendusid mängudele, seekord räägime nende autorist ja FFiga seotud muudest teostest.
Ground Control II: Operation Exodus
Kait Kasak
Üldjoontes soliidne ja pinget pakkuv RTS. Sihtgrupiks võib pidada neid, kes naudivad zhanri taktikalist poolt, olles vähem huvitatud majandamisest. Kuigi selline kvaliteet peaks pakkuma huvi ükskõik millisele strateegiafännile.
True Crime: Streets of LA
Kaimar Palts
Arvutiseikluste tulv on aastatega hädiseks tilkumiseks muutunud ja ähvardab olematuks kahaneda. Seetõttu otsustasin enda huvidele lisada veel ühe kategooria, milleks sai kõigi loogikareeglite järgi märulseiklus ehk action adventure, järgmine lüli seiklusmängu arengus. Niisiis True Crime ja mitte The Suffering, mis herr Lauri suvel tõesti kannatama pani, või Manhunt, mille peal juulis oma kannatused välja elasime. Lihtsalt True Crime.
Doom 3
Lauri Jürisoo
Doom 2 on jämedalt võttes Doomi uusversioon. Doom 3 on kah.
Praktika
Tagala kindlustavad varukoopiad
Kaido Einama
Varundusel on kaks olulist näitajat: varukoopiatest andmete taastamise kiirus ja taastatud andmete värskus.
Mina ja arvuti
Helin-Mari Arderi muusika sünnib klaveri ja arvuti taga
Jaan Vare
Imekaunilt heliseva häälega Helin-Mari Arder tunneb ennast ühtviisi koduselt nii jazzi ja bossanovat kui prantsuse shansoone ja sambat lauldes. Eelmise aasta jõulude ajal nägi ilmavalgust ka Helin-Mari Arderi ja tema trio 13 eestikeelset lugu sisaldav debüütplaat
Hetk vaikust.
Juhtkiri
Kõigile üks WiFi, palun!
Jaan Vare
Paaril suvisel päeval otsustasin tööd teha mõnes WiFi levialaga välikohvikus. Tallinnas pole see mitte mingi probleem - igal tänavanurgal on mitu võimalust Internetti logida, kui vaid sülearvuti ja võrgukaart käepärast on. Vähemalt kesklinnas on traadita ühenduse pakkujaid nii palju, et võrku otsima ei pea.