Nutikella Vector Luna test: nagu päris-kell kuuks ajaks laadimata käele

Oleme viimasel ajal näinud erinevaid nutikellasid ühest äärmusest teise: mõni on ideaalne spordi tegemiseks, mõni oskab päris palju ka kahekümne-eurose hinna eest. Kuid ükski nutikelladest pole kuu aega akult vastu pidanud. Vector Luna pakub sellise ulmelise tööaja. Kas see on nutikellade päästev valge laev, mis teeb need randmeseadmed lõpuks masside jaoks popiks? Ilmselt olekski, kui ei oleks ühte või mitut aga.

Vector Lunast õhkub klassikaliste randmekellade soliidsust. Paks metallkorpus, roostevabast terasest lülidega rihm. Raske ja tugev kell lubab sukelduda kuni 50 meetri sügavusele, on täielikult veekindel ja ekraan näitab pilti ilma taustavalguseta väga hästi isegi otse lagipähe paistvas eredas päikesevalguses. Ning muidugi juba eelmainitud aku: kuu aega laadimata lubab unustada selle, et käel on tegelikult Bluetoothiga nutikell. See lihtsalt töötab. Plusse on veelgi, kuid eks on ka mõni oluline miinus. Sest muidu olekski see liiga hea, et olla tõsi.

Esimene miinus, mida märkab ostja kõigepealt, on kella kallis hind: ligi 400 eurot. See on ju keskmise või hea nutitelefoni hind. Inimesed on ära harjunud, et igasugused pisikesed lisavidinad ei maksa enam midagi, neile võiks kulutada kõige rohkem mõnikümmend eurot.Samas on ära unustatud ka see, et luksuslikumad käekellad maksavadki ikka sadu eurosid. Ja see Vectori kell ongi luksuslikumate klassist, nii et häbi pole ka peale trennis sammulugemist ooperisse minna ja see nutiseade käe peale jätta.

Teine puudus on mustvalge ja väheste pikslitega ekraan. Siin ole midagi parata – taustvalgustuseta ja ühevärviline ekraan ongi see, mis tagab aku pika tööaja. Kuu aega suudab vastu pidada vaid selline LCD paneel, mille taustvalgustus on sees vaid siis, kui nupule vajutada. Aga vajutada pole kella vaatamiseks vajagi, sest kui just pole kottpime, näeb ekraani pilti väga hästi ka loomulikus valguses.

FOTOD: KAIDO EINAMA

Päästerõngas Windows Phone’i omanikele

Kõik need Windowsiga telefoni omanikud, kes on igatsenud endale nutikella ja kellele Microsofti Band tundub liiga spordikellalik, saavad nüüd lõpuks ometi midagi soliidsemat käele. Eestis müügile tulnud Vector toetab nimelt kõiki levinud platvorme: Android 4.4+, iOS 8+, Windows 8+. Ja kuna meil on kõik nutikellad läbinud kõigepealt Windowsi-katsetused, alustame ka nüüd sellest.

Vaata lisaks: teiste nutikellade testid

Algatuseks tuleb öelda, et enne kella kasutama hakkamist tuleks otsida üles kasutusjuhend. Niisama nuppe näppides palju aru ei saa – kell ise pole kuigi intuitiivne. Lõpuks tundub, et ülemine nupp liigutab kellaekraanide vahel „üles“, alumine „alla“ ja keskmine nupp on valikunupp. Kui kell on olnud mõne nutitelefoni küljes, peab kõigepealt saama seadete menüüsse ja seadmed lahti ühendama. Selleks hoitakse ülemist ja keskmist nuppu korraga all.

Paaritamine Windowsi telefoniga käib kähku. Mis edasi saab, on kirjas lakoonilisel paberil kaasatulnud karbis. Mingit juhendit pole, ongi vaid soovitus minna mobiiliga etteantud veebiaadresile. Seal tuntakse ära, mis telefoniga on tegemist ja suunatakse vastavat äppi alla laadima. Pikema juhendi aga leiab siit.

Windowsi ja Androidi äpp näevad üsna ühesugused välja, Windowsile on saada vaid natuke vähem sihverplaate ja lisarakendusi. Jah, see kell pakub oma äpisiseses „poes“ tasuta lisarakendusi ja ekraane. Lisaks saab valida ekraanidele nn striime, mis kuvavad mingit telefonist uuendatavat infot.

Seadetest saab peale panna, milliseid teateid telefonist kella edastatakse. Valime loomulikult kõik, sest varasem kogemus on näidanud, et tavaliselt Windows Phone´ist kuigi palju infot kelladesse ei edastata.

Seekord on teisiti – praktiliselt kõik teated, mis jõuavad Windows Phone teadeteribale, jõuavad ka kellaekraanile. Facebook ja Twitter siiski ei jõua. E-kirju saab lugeda küll natuke algusest, aga sellest enamasti piisab. Kalendriteateid saab kuvada otse sihverplaadile, kus näidatakse järgmist eesootavat sündmust. Isegi temperatuuri-striim on olemas – nutikell tõmbab (kuskilt) ilmateate ja näitab ka ennustust, kui sihverplaadile mobiiliäpis vastavasse kohta ilmateatestriim tirida. Niimoodi lihtsalt tirides saab mõnesid ekraane ise seadistada.

Paneme aktiivseks kronograafi, teadetega numbrilise ekraani, kus on ka kalender ja ilmateade, aktiivse aja ekraani, kus lisaks osutitega kellale on kronograafi-stiilis sammulugeja ja läbitud kilomeetrite skaala, siis alarmi, mis ühel kellal peab loomulikult olema, taimeri (nulli lugemisega) ja stopperi. Küll on hea, et Vectoril on tugevad metallist nupud – stopperina kasutades on see nagu päris. Alumisest nupust saab võtta vaheaegu, keskmisest ajavõtmist alustada ja lõpetada. Vaheaegu saab võtta mitukümmend.

Aktiivusmonitor jälgib samme, kaloreid, uneaega ja läbitud kilomeetreid. Nutirakenduses on skaalad eesmärkide täituvusega, külili keerates näidatakse viimaste päevade graafikuid ajateljel. Windowsi telefonil ajatelejele midagi ei tekkinud, Androiditelefonis aga olid meeldivalt kõverad aktiivsusgraafikud näha päevade, kuude ja aasta lõikes.

Kuna ekraan ole puutetundlik, siis kõnet saab vastu võtta või keelduda nuppudest, ekraanilt saab näha, kes helistab. Seejärel peab taskust telefoni haarama. Sõnumitest annab märku vibreerimine ja kui teha randmega kellavaatamisliigutus, on saabunud teade näha.

 

Android – veel rohkem võimalusi

Kui nüüd järgmisena kell Androiditelefoniga paaritada, siis kõigepealt tahab telefon kellatarkvara uuendada. See õnnestub neljandal-viiendal korral – miskipärast katkeb Update alati kuskil 25% peal ära, aga viimaks kes teab mitmendal katsel õnnestub. Kuid peale tarkvarauuendust hakkavad teated ka õ, ä ja muid eesti tähti näitama.

Androidiga telefonis on kellal varuks mitmeid eksootilisi lisa-äppe: Music aitab kellast telefoni helivaljust juhtida ja pausile panna (ega midagi muud ei teegi), Nest juhib kodust termostaati, Evernote vastavat märkmekeskkonda, BBC, ESPN ja The Economist kuvavad nende kanalite uudiseid otse kella ekraanile. Uber tellib jagamisteenuse autot ja näitab, kaugel see asub, Sonos juhib muusikaseadmeid randmelt.

Teadetega oli ka üks kummaline puudus nii Windowsis kui Androidis: kui kell ja telefon üksteisest liiga kaugele jäid, siis andis sellest märku vaid teade ekraanil „LINK LOST“, aga mitte vibreerimine. Selle teate võiks ju ka vibreerima panna, nagu kõik muud telefonist tulnud teated.

Aku peab pikalt

Kui Vector lubab, et aku peab 30 päeva, siis enam-vähem nii ongi. Kahe päevaga kustus aku 28-pulgasel indikaatoril kaks pulka, seega võib ühe kuu enam-vähem välja vedada küll. Laadimine käib meeldival peenikese ja elastse USB-kaabliga, puuduseks on ehk vaid see, et tavalise USB-kaabliga ei saa laadida. Samas on erilahendus vajalik, sest kell on veekindel ja laadimispistik käib magnetiga allküljel olevate klemmide külge. Vector laeb end täis 2,5-3 tunniga.

Vaata lisaks:
Lõpuks ometi! Nutikellad, mida ei peagi iga päev (nädal, kuu) laadima!

Kuna puutetundlikku ekraani pole, saab kella kasutada kasvõi vee all. Füüsilised nupud töötavad igas olukorras. Rihm pole reguleeritav, kuid kellassepa juures saab lasta mõned lülid eemaldada, et oleks paraja pikkusega.

 

Vahemaad ja sammud

Teeme traditsioonilise võrdluse, kuidas kell mõõdab läbitud vahemaad ja samme. Windowsi telefoni Fitbit arvutas samal ajal kellaga koos kulgedes ja üsna usaldusväärselt tulemuseks 5,8 km päevas, kell 6,7 km. Samme oli telefoni arvates 8600, kella meelest aga 12400. Erinevus on suur just sammude lugemisel.

Kulutatud kaloreid tekkis ühel istuval päeval rohkem nutikellarakenduses kui telefonis:

  • Mobiil: 1271
  • Kell: 1176

 

Kokkuvõte: soliidne, kallis, universaalne

44-millimeetrise sihverplaadiga on see kell suur nagu klotser sõrmes, seega sobib pigem maskuliinsema outfit´iga. Kuid mis sellest. Rihma saab vahetada ka nahkse vastu, kui metall ei meeldi ja niimoodi kella elegantsemaks teha mõne teistsuguse maitse jaoks. Suuri plusse on kaks: aku 30-päevane kestvus ja kõigi platvormide toetamine – nii Androidi, IOS-i kui Windowsi.

Eks miinuseid on ka. Näiteks kasutamine kolme nupuga on keerulisem kui puuteekraanilt, mustvalge ekraan pole nii ilus kui värviline ja loomulikult kallis hind. See paneb küsima kallimate nutikellade puhul tüüpilist küsimust – kas need mõned lisavõimalused, mida nutikell annab ja mis eriti midagi nutikellale juurde ei lisa peale kasutusmugavuse, on ikka väärt neid sadu eurosid, mis kulutada kella peale. Olgu, tõesti - stiilse nutikella peale, mis kunagi mehaaniliste kellade ajastul maksis ka umbes sama palju, kui tegemist oli mõne tuntud brändiga. Vector hakkab tuntuks saama – seda müüakse nii seal- kui siinpool ookeani ja mitte ainult elektroonikapoodides, vaid juba ka soliidsetes kellasalongides.

 

PLUSSID
+ 30-päevane aku tööaeg
+ näeb „päris“ kella moodi välja, soliidne
+ ekraan on alati sees
+ ühildub hästi ka Windows Phone´iga

MIINUSED
- ekraan on mustvalge, vähe piksleid, mahutab vähe teksti
- kallivõitu (mitusada eurot)
- suhteliselt vähe sihverplaadivalikuid ja lisa-äppe
- ebatäpne vahemaade ja sammude mõõtmisel

 

TEHNILISED ANDMED

Nutikell Vector Luna
Hind: 399 eurot (Kaekellad.ee, metallrihmaga)

Protsessor: ARM Cortex M4, 48 MHz
Mälu: 512 KB Flash, 64 KB RAM (mahutab kuni 12 sihverplaati ja äppi)
Ühendus: Bluetooth 4.0 Low Energy, 2,4 GHz
Aku: LiPo, 3,7 V, 280 mAh
Andurid: kiirendusandur, 3D küroskoop, valguse sensor
Ekraan: ühevärviline (Reflective Memory LCD), 240x240 pikslit, 200 dpi
Veekindlus: kuni 5 ATM (50 meetrit)
Paksus: 11 mm
Läbimõõt: 44 mm

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.