Pilv ja internet taskusse: D-Link DIR-506L SharePort Go Mobile Companion

Just mõni päev tagasi helistas mobiilioperaatori murelik klienditeenindaja ja küsis: kas te kasutate mobiilset hotspotti oma mobiili vahendusel? Kas te ka teate, et see tapab kiiresti teie mobiili aku?

Tõsijutt, mobiiliaku läheb sellise m-interneti jagamisega üle mobiili WiFi hotspoti üsna kuumaks ja ega aku kaua vastu ei pea. Millised on siis alternatiivid?

Üks alternatiiv on eraldi WiFi jagaja, akuga ruuter, mille saab kaasa võtta ja taskusse pista. Neid on erinevaid ja AM-I testilaual on neist üks uusim: D-Linki DIR-506L SharePort Go Mobile Companion. Nagu viimasel ajal kombeks, on ruuterisse lisatud ka personaalse pilve funktsionid, et oma sülearvutile, tahvlile ja mobiilile kas USB-mälupulgalt või mälukaardilt (üle vastava adapteri) meediat jagada.

D-Link DIR-506L SharePort Go Mobile Companioni viie ameti hulka kuuluvad video ja heli striimimine, võrgukettana (või moodsamalt – pilvekettana) töötamine kõigi koduste seadmete jaoks, WiFi hotspotina kas mobiilse interneti, kaabli kaudu tuleva ühenduse või USB-modemist saadava m-andmeside edastamine, repiiter WiFi leviala laiendamiseks, lõpuks ka oma sisemiselt akult näiteks mobiili laadimine hädaolukorras, kui muid võimalusi pole käepärast.

Ootamatuid asju on selle ruuteri juures ka, millele esimesel kasutamisel tuleb tähelepanu pöörata. Nimelt saab akut kahtepidi sisse panna – ja ühtpidi on see õige asend. Sellepärast ei maksa imestada, kui esialgu ruuter pilti ette ei võta. Aku tuleb siis teistpidi pöörata.

Windows 8-ga ühendades tabab teinegi ootamatus – WiFi võrgule tuleb sisestada seadetes mingigi parool, tühjaks jätta paroolilahtrit ei saa. Vaikimisi aga on D-Linki ruuteri parool tühjus ehk mitte midagi. Sama lugu on Android 4.1-ga seadmetega: turvalise WiFi võrgu parooliakent ei saa jätta tühjaks. Lõpuks saab siiski WPSiga ligi.

Administreerimisliides on lihtne ja lakooniline ning sarnane teiste D-Linki ruuterite adminniliidestega. WiFi b/g/n võrgu seadistamiseks on elementaarsed võimalused: WPA 2 ja WEP-krüpteering, MAC aadressi filtrid, URL-filtrid, ruuting jne ehk kõik vajalik juba olemas, seega sobib see pisike taskuseade keskmiseks koduruuteriks ka.

USB-s olevale seadmele saab ligipääsuks luua ka kasutajaid. Ja anda neile kataloogide kaupa ligipääsu õigusi. Teoreetiliselt saab miski väikefirma sisevõrgugi nii üles seada.

Videofailidest tuntakse ja osatakse edastada mobiiliäppile mp4 ja mov tüüpe, mp3- ja wav-helistriimi, jpg-, mbp-, gif- ja png-pilte. Lisaks oskab ruuter näidata doc, docx, pps, ppt, pptx, xls, xlsx ja pdf faile. Mobiiliäpp on loodud IOS-ile ja Androidile ning on üsna lihtne ja lakooniline.

Väliselt kõvakettalt USB-pesas mängib ruuter ilusti maha nii filme kui muusikat, kui ruuteril on toide taga. Seade töötab aga ka akuga, mis kestab kuni neli tundi paberite järgi. Väline ketas võib olla kuni 500 GB suurusega.

USB mälupulgad muidugi toimivad ka. Androidiga seadmed USB-pesas mälupulgana tuntakse ilusti ära. Kuid ruuter tunnistab ka tervet hulka USB-modemeid (ja isegi mõnesid modemina käituvaid telefone). Huawei E3276 LTE modem näiteks töötab, samuti enamus Huawei ja ZTE pulkasid. Nimekiri ühilduvatest seadmetest on siin. Seda nimekirja polegi nii lihtne leida.

Üldiselt võib see väike ruuter olla hea abimees nii reisil kui vähema internetikasutamisega inimese kodus või suvilas. Koolipidudele sobib ka - jaga oma muusikat ja videosid kõigile sõpradele üle WiFi või suuna telekasse või arvutisse. Ainult et neljast tunnist akuajast võib väheks jääda. USB-modem ruuterist välja turritamas muudab selle kaasavedamise ka ebamugavaks. Aga muidu on asjalik mobiilne seade.

 

TEHNILISED ANDMED
Ruuter-pilveseade D-Link DIR 506L

Hind: 59 eurot (OnOff)
Seadme liidesed: traadita N150, WAN/LAN 10/100 Mbit/s (Ethernet port), WPS nupp, reset-nupp, USB 2.0 port, mini-USB port, sisemine aku (4 tundi, mini-USB adapteriga laetav)
WiFi: b/g/n
Töörežiimid: ruuteri režiim, pääsupunkti režiim, repiiteri režiim, WiFi Hotspot, USB-laadija
Mobiiliäppid: SharePort Mobile (iOS, Android) - striimimine ja dokumentide avamine USB-mäluseadmest ruuteri küljes
Failijagamine: SharePort Web File Access toega üle brauseri failidele ligipääs, DLNA Media Server, külaliste tsoon ja kasutajaõiguste haldus kataloogide kaupa, UPnP tugi, WiFi WMM Quality of Service (QoS)
Tulemüür: Network Address Translation (NAT), Stateful Packet Inspection (SPI), MAC-aadresside filtreerimine, veebisaitide filtreerimine
Mõõdud: 102,9 x 79,8 x 22,3 mm
Kaal: 125 g

PLUSSID:
+ akuga, kaasaskantav
+ USB pesa, mis tunnistab 3G- ja LTE-modemeid, mälupulki ja mobiilseid seadmeid massmäluna
+ palju võimalusi internetti jagada

MIINUSED:
- aku võiks kauem kesta
- natuke probleeme esilagse seadistamisega

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.